رئیس دانشکده علوم اجتماعی واحد تهران مرکزی:دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه علوم اجتماعی به جامعه خدمت خواهد کرد

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۷ کد : ۱۲۱۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۸۴
رئیس دانشکده علوم اجتماعی واحد تهران مرکزی:دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه علوم اجتماعی به جامعه خدمت خواهد کرد

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، علوم اجتماعی را یک ضرورت برای جامعه خواند و دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از نهادهایی خواند که در این زمینه می‌تواند به مردم خدمت‌رسانی کند.

 

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی به نقل از خبرگزاری آنا ؛ دکتر حسین ابوالحسن تنهایی، رئیس دانشکده علوم اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی درباره نقش علوم اجتماعی در جامعه گفت: «برای تحلیل جامعه به علوم اجتماعی نیاز است. جامعه ساختار دارد که ممکن است خوب یا بد باشد. جامعه آسیب‌هایی دارد که علوم اجتماعی می‌تواند در این زمینه‌ها به آن کمک کند .»

او با اشاره به اینکه ساختمان جامعه نیاز به مهندسی دارد، ادامه داد:‌ «جامعه‌شناس به عنوان پزشک و مهندس جامعه است بنابراین علوم اجتماعی اگر در ابعاد مختلف حضور فعال در جامعه نداشته باشد، جامعه نمی‌تواند فعالیت خود را درست انجام دهد.»

استاد جامعه شناسی واحد تهران مرکزی افزود: «اگر جامعه فعالیت‌های نادرست داشته باشد و علم جامعه شناسی هم نباشد، خطاها مشخص نمی‌شود. وظیفه جامعه شناس این است که کارهای مدیران، مسئولان، نهادها، سازمان‌ها و ادارات را بررسی می‌کند و به نسبت یک الگوی سالم مورد مقایسه قرار می‌دهد و آسیب‌شناسی می‌کند و راه‌های برون رفت و توسعه پیدا کند.»

تنهایی گفت: «اگر جامعه‌شناس وجود نداشته باشد، جامعه برحسب سلیقه‌های مختلف، شخصی و با راه‌کارهای خطا دچار مشکل می‌شود. از این منظر، سیاستمداران علمی هر جامعه‌ای بر وجود دانشکده علوم اجتماعی در دانشگاهها تاکید می‌کنند چرا که این گونه دانشکده‌ها به عنوان اجتماع یک محیط علمی، یک ضرورت برای دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ مانند تهران محسوب می‌شوند.»

او با اشاره به اینکه دانشکده علوم اجتماعی به عنوان مشاور می‌تواند راه‌کارهای خوبی برای جامعه داشته باشد، گفت: «خوشبختانه با تاسیس دانشکده علوم اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی رسالت خدمت‌رسانی به جامعه دو چندان می‌شود. دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبائی پیشانی بلندی از دانشکده علوم اجتماعی‌شان درست کردند، زیرا این موضوع برای شناخت جامعه و رفع معضلات بسیار مهم است.»

رئیس دانشکده علوم اجتماعی افزود: «با حمایت‌های دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و همت دکتر مهرداد نوابخش رئیس واحد تهران مرکز، دانشکده علوم اجتماعی در واحد تهران مرکزی تاسیس شد که یکی از افتخارات بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود. این دانشکده هویتی برای دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز و مددکاری برای مسئولان و جامعه خواهد بود.»

تنهایی با اشاره به اینکه استادان متبحر و بسیار خوبی برای تدریس در دانشکده انتخاب شده‌اند، افزود: «امیدواریم این دانشکده بتواند محلی برای مسائل عملی، پژوهشی و مشاوره‌ای برای جامعه باشد.»

او گفت: «این دانشکده برحسب نیازسنجی جامعه به علوم اجتماعی در حوزه‌های مختلف از جمله مددکاری راه‌اندازی شده است و در شرایطی که مددجوها با صرف هزینه‌های هنگفت به دنبال مددکاری هستند؛ این موضوع می‌تواند با هزینه کم در دانشگاه آزاد اسلامی عملی شود.»

عضو هیات علمی واحد تهران مرکزی افزود: «این دانشکده می‌تواند به مدیران، نهادها و مردم خدمت‌رسانی کند. هم‌چنین این دانشگاه هویتی برای رشته علوم اجتماعی محسوب می‌شود، این رشته یکی از رشته‌های زنده در سراسر دنیاست.»

تنهایی در پایان گفت: «از سوی دیگر، دانشکده علوم اجتماعی با هویتی مستقل یک نیاز است که می‌تواند بنیان جامعه را حلاجی کند و در خدمت آسیب‌شناسی جامعه به شکل علمی بوده و به توسعه اجتماعی کمک کند بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی با این دانشکده می‌تواند هویت علم جامعه‌شناسی را احیا کرده و در جامعه موثر باشد.»

 

 

 


( ۳ )

نظر شما :