از سوی دانشکده حقوق صورت گرفت

همایش مطالعات حقوقی تطبیقی در واحد تهران مرکزی برگزار شد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۴۶۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۷۰۵
همایش«مطالعات حقوقی تطبیقی در جهان معاصر: با نگاهی به حقوق ایران و آلمان» در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار ودر این همایش تاکید شد که مطالعات حقوق تطبیقی حقوقدان را از پیش‌داوری، تعصب و خوش‌بینی باز می‌دارد.
همایش مطالعات حقوقی تطبیقی در واحد تهران مرکزی برگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، همایش مطالعات حقوقی تطبیقی در جهان معاصر: با نگاهی به حقوق ایران و آلمان با همکاری موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) و موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران در سالن همایش دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

این گزارش حاکی است، دکتر امین پاشای امیری دبیر این همایش با بیان اهداف برگزاری این همایش گفت: حضور دو استاد برجسته آلمانی در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی گامی مهم در راستای تبادلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی در ادامه سخنان خود، از مسئولان واحد تهران مرکزی و دانشکده حقوق که در برگزاری این همایش همکاری و مساعدت داشته‌اند قدردانی وابراز امیدواری کرد که این رویداد که با مشارکت یکی از موسسه‌های معتبر بین‌المللی در سطح اروپا برگزار می‌شود باعث توجه به استفاده از تجربیات حقوقی دیگر کشورها به صورت اصولی و با در نظر گرفتن اقتضائات حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و... شود.

مالکی: مطالعات حقوق تطبیقی حقوقدان را از پیش داوری و تعصب و خوش‌بینی درباره وضعیت حقوق ملی باز می‌دارد

بر اساس این گزارش، دکتر جلیل مالکی رئیس دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی و رئیس همایش نیز با بیان اهمیت مطالعات حقوقی تطبیقی در جهان معاصر، این مطالعات را موجب شناخت بهتر نقاط ضعف و قوت حقوق ملی دانست و گفت: حقوقدانان داخلی بدون مطالعات تطبیقی به نظام حقوقی خود بسیاری از نقاط ضعف و قوت این نظام برایشان مشخص نمی‌‌شود.

وی افزود: مطالعات حقوق تطبیقی حقوقدان را از پیش داوری و تعصب و خوش‌بینی درباره وضعیت حقوق ملی باز می‌دارد و به او این مجال را می‌دهد که از بیرون به حقوق ملی خود نگاه کند.

پروفسور اولیور لیپسیوس :حقوق تطبیقی رشته‌ای در حال شکوفایی است

پروفسور اولیور لیپسیوس استاد حقوق دانشگاه بایروت آلمان هم در این همایش به موضوع اهمیت مطالعات تطبیقی در آموزش و پژوهش حقوقی پرداخت و تصریح کرد: حقوق تطبیقی رشته‌ای در حال شکوفایی است و حقوقدانان در فعالیت حقوقی‌شان، نیاز به دانستن حقوق خارجی دارند.

بر اساس این گزارش،دکتر مرتضی عادل رئیس موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران نیز  سخنرانی  خود را با موضوع «بایسته‌های مقایسه حقوق ایران با حقوق خارجی» ارائه کرد و با مقایسه حقوق ایران با حقوق کشورهای مسلمان و غیر مسلمان، به تبیین اهمیت شناخت ساختار و سازمان حقوقی، مفاهیم و نهادهای حقوقی و کلمات و اصطلاحات حقوقی نظام‌های حقوقی مورد مقایسه در مطالعات تطبیقی پرداخت.

پروفسور گرهارد دانیمن : قانون حمورابی مبتنی بر قوانین غالب منطقه تنظیم شده بود

پروفسور گرهارد دانیمن استاد میهمان این همایش از دانشگاه هومبولت برلیندر در تبیین اهمیت «مطالعات تطبیقی در روند قانون‌گذاری و قضاوت» گفت: از مدت‌ها پیش قانونگذاران از مطالعات تطبیقی برای تنظیم پیش‌نویس قانون استفاده کرده‌اند. قانون حمورابی که 4800 سال قبل نوشته شد مبتنی بر قوانین غالب در آن منطقه جغرافیایی تنظیم شده بود.

در پایان این همایش، دکتر مهدی شهلا از اعضای هیات علمی دانشکده حقوق واحد مرکزی تهران با جمع‌بندی نهایی مباحث همایش، ابراز امیدواری کرد که حقوق تطبیقی جایگاه شایسته خود را در بین دروس دوره‌های مختلف حقوق پیدا کند.

در حاشیه این همایش از زحمات و تلاش‌های دو استاد برجسته حقوق کشور، استاد سید حسین صفایی و استاد محمد آشوری و از دو استاد آلمانی حاضر در همایش به دلیل مجاهدهای علمی و تلاش‌هایشان برای ترویج حقوق تطبیقی در کشور قدردانی شد.انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: دانشکده حقوق جلیل مالکی مهدی شهلا گرهارد دانیمن اولیور لبیسیوس همایش مطالعات حقوق تطبیقی


( ۵ )