نشست های تخصصی در دانشکده های واحد تهران مرکزی

نشست های تخصصی در دانشکده های واحد تهران مرکزی

۰۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۴۹۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۷۴
نشست های تخصصی در دانشکده های حقوق،اقتصاد وحسابداری وعلوم ارتباطات ومطالعات رسانه برگزار شد
نشست های تخصصی در دانشکده های واحد تهران مرکزی

 

 

برگزاری نشست تخصصی با عنوان «  اقتصاد و بانکداری اسلامی »در دانشکده اقتصاد و حسابداری واحد تهران مرکزی

به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده اقتصاد وحسابداری واحد تهران مرکزی نشست تخصصی تحت عنوان «اقتصاد و بانکداری اسلامی » برگزارشد .

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی،در این نشست رضا رحیمی استاد دانشکده اقتصاد و حسابداری واحد تهران مرکزی پیرامون ضرورت پرداختن به موضوع اقتصاد اسلامی، جایگاه خاص اسلام بعنوان یک مکتب اقتصادی، بانکداری بدون ربا بعنوان مصداقی ازمصادیق اقتصاداسلامی، نگاهی تئوریک وعینی به اقتصاداسلامی، نقش خاص نظریه پردازی درحوزه اقتصاد وبانکداری اسلامی، مسیری خاص در طراحی نظام اقتصاداسلامی بااولویت نگرش به موضوعات تحلیل چرایی اضافه شدن پسونداسلامی برای اقتصاد ، جایگاه اقتصاددرحیطه علوم طبیعی یاعلوم انسانی، چگونگی اجرایی شدن یاپیاده سازی نظام اقتصاد اسلامی مطالبی را مطرح نمود .

وی مسائل مهم در تحلیل چرایی اضافه شدن پسونداسلامی برای اقتصاد را شامل ضرورت اجتناب ناپذیرتحلیل روش متناسب بامفاهیم اقتصاداسلامی، تحلیل تفاوت برداشت فردی یااجتماعی ازمفهوم ا سلامی بعنوان یک دین، اجتماعی بودن دین اولین پیش فرض پرداختن به موضوع نظام سازی و تحلیل "اقتصاد" بعنوان "پیشوند"و"اسلامی" بعنوان "پسوند"دانست .

رحیمی در ادامه سخنان خود در باب تحلیل "جایگاه اقتصاددرحوزه علوم طبیعی یا علوم انسانی" که بعنوان پیش شرط لازم در شکل گیری نظام اقتصاد اسلامی است به نکات مهمی از قبیل نگاه به اقتصاد بعنوان یک علم ازمنظر روش متناسب باخودش، نگاه سیستمی به اقتصادازمنظرنظامهای اقتصادی، تحلیل تفاوت نظامهای اقتصادی ازمنظرمبنای سیستمها ، تحلیل تفکیک ابزاری بودن اقتصادازسیستمی بودن آن بعنوان یک بینش فکری، تحلیل جایگاه خاص" تعریف انسان"درزمینه طبیعی یا انسانی بودن اقتصاد و تحلیل مفهوم افزایش مطلوبیت بعنوان ادعای اساسی نظامهای اقتصادی یانزاع آنها اشاره داشت.

وی در زمینه "چگونگی اجرایی شدن نظام اقتصاداسلامی" به تحلیل رابطه فقاهت وتخصص درراستای نظام سازی، شرایط لازم درحوزه تخصص یابه عبارتی تعهد متخصص درتبیین اقتصادبعنوان یک موضوع و ضرورت اجتناب ناپذیری ارتباط وهمفکری دائمی حوزه ودانشگاه(تاکیدامام راحل ومقام معظم رهبری) پرداخت.

وی در خاتمه سخنان خود به کنکاش واستمرارپژوهش پیرامون موضوعات فوق به منظورتدوین نظام اقتصاداسلامی و لزوم برقرای مستمر کنفرانسها وهمایشهای علمی دراین زمینه تأکید داشت. انتهای پیام/

برگزاری نشست تخصصی «مدیریت بحران و امنیت ملی»در دانشکده علوم ارتباطات ومطالعات رسانه واحد تهران مرکزی

 به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه واحد تهران مرکزی همزمان با سالروز ولادت بزرگ پاسدار حریم اسلام حضرت ابا عبدا... الحسین(ع) و روز پاسدار نشست تخصصی تحت عنوان «مدیریت بحران و امنیت ملی» برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، در این نشست  دکتر امیر سرتیپ حسن ملکی از امیران ارتش جمهوری اسلامی ایران به نقش مهم نیروهای مسلح به ویژه ارتش در حفظ امنیت مرزهای جغرافیایی و مقابله با تهدیدات دشمنان کشور و ایجاد ثبات و آرامش و اقتدار آن اشاره کرد.

 و ی در ادامه از درایت رهبر فقید انقلاب اسلامی  حضرت امام خمینی(ره) در حفظ ارتش و تقویت آن بعد از انقلاب اسلامی علیرغم  توطئه بدخواهان یاد کرده و بیان داشت اگر در روزهای اول انقلاب شالوده ارتش از هم پاشیده می‌شد، دشمن به اهداف خود نایل می‌گشت.

ملکی  وجود امنیت در کشور را نیاز اساسی در آرامش جامعه و رونق اقتصادی و سیاسی و فرهنگی دانست  و افزود: امنیت موجود نشأت گرفته از برنامه ریزی و تلاش صادقانه و عمیق نیروهای امنیتی کشور می باشد. این امنیت نتیجه داشتن قدرت عملیات پیش دستانه است.

وی گفت: کشورها باید به علم و تکنولوژی مجهز شده بگونه‌ای که از این رهگذر بتوانند امنیت را برای کشورشان ایجاد کنند. امنیت یعنی کسی نتواند به ما حمله کرده و یا در صورت حمله نتواند به اهداف خود برسد.وی در ادامه سخنان خود افزود: در حال حاضر کشورها با پنج تهدید که عبارتند از: « فرهنگی، اقتصادی، علم و تکنولوژی، ایدئولوژیکی و اختلافات قومی» مواجه می باشند .

ملکی تصریح کرد: امروزه غالب کشورها برای مقابله با تهدیدهای دشمنان و برخورداری از امنیت ناچارند که با یک کشور قوی‌تر متحد شوند .

وی گفت: وجود امنیت بالا در جمهوری اسلامی ایران نتیجه تلاش و مجاهدت تمامی دانشمندان و متخصصان بی‌ادعای این مرز و  بوم است

وی با اشاره به بالا رفتن سطح دانش روز نیروهای مسلح و افزایش چشمگیر هیات علمی در بین نیروهای مسلح گفت:  توان بالای نیروهای دفاعی در مقابل تهدیدات بیگانگان در منطقه بی نظیر است  و عامل مهم ایجاد امنیت و بر طرف کننده تهدیدات خارجی می باشد.

ملکی در خاتمه با تجلیل از شهدای والامقام ارتش از جمله شهید صیاد شیرازی و شهید قرنی و شهید شیرودی و همچنین عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت چند تن از مرزبانان غیورمان در هنگ مرزی میرجاوه، یاد و خاطره آنان را گرامی داشت.انتهای پیام/

برگزاری نشست تخصصی با عنوان « مشکلات جوانان در عصر حاضر »در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

به همت اداره بهداشت و درمان حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد تهران مرکزی نشست تخصصی تحت عنوان « مشکلات جوانان در عصر حاضر » برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی،در این نشست آتوسا صادق پور مشاور و روانشناس دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی ضمن اشاره به حیات انسان که شامل مرحله طفولیت، دوران نوجوانی، جوانی، میانسالی و سپس مرحله پیری می باشد بیان داشت: دوران جوانی دوران بلوغ تا پیش از 40 سالگی را شامل می شود . دوران جوانی مهمترین دوران زندگی است ، دوران درخشندگی و فروغ زندگی است، دوران سرور و شادمانی، قوت و قدرت، نشاط و امید، کار و کوشش و شور و هیجان. جوانی گلی است که جز یک بار در بهار عمر شکفته نمی شود.  وی در خصوص این مطلب که مشکلات در تمام دوره های زندگی انسان وجود دارد،  مخصوصا در دوره نوجوانی و جوانی، مقایسه جوانان امروزی  با جوانان نسل قدیم را امری نادرست دانست.

وی  به این موضوع اشاره داشت که جوانان امروزی حلقه واسطی بین نسل سنت و مدرنیته هستند و هرگونه صحبتی در مورد جوان در عین سادگی بسیار مشکل و پیچیده است. در حال حاضر یک سوم جمعیت کشور ما را، جوانان 15 تا 29 ساله تشکیل می دهند . این جوانان از سطح تحصیلات بالایی برخوردارند و دید بازتری نسبت به دنیای پیرامونشان دارند . مشکلات بیشتری نیز نسبت به گذشته ها آنها را احاطه کرده است و آنها همواره ، درگیر یک مبارزه واقعی با سدها و موانعی هستند که دیروز اصلا وجود نداشت.

صادق پور در ادامه سخنان خود افزود بیکاری مهمترین مشکل جوانان کشور ما در حال حاضر است، مشکلات مالی، ازدواج و ادامه تحصیل از دیگر مشکلاتی است که بعد از بیکاری مهمترین مشکل جوانان کشور عنوان شده است. بیکار، به اشخاصی از جمعیت فعال گفته می شود که در سن فعالیت اقتصادی بوده و مایل و آماده به کار باشند ولی به علت عدم امکان اشتغال، کار درآمد داری نداشته باشند. بیشتر جوان ها بعد از اتمام تحصیلات خود به دنبال شغل مناسبی می گردند، برخی از جوانان با داشتن مدارک تحصیلی بالا ولی بخاطر نبودن فرصت های شغلی مجبورند به کارهایی مشغول باشند که ربطی به مهارت و تخصصی آن‌ها ندارد. گاهی برخی جوانان چندین شغل عوض میکنند و همچنان به آن رضایت شغلی دست پیدا نمی کنند . انتخاب درست شغل هنگامی صورت می گیرد که ذوق و رغبت افراد در انتخاب شغل در نظر گرفته شود، استعدادهای ذهنی و بدنی آنها برای مشاغل مختلف نیز تعیین گردد، آگاهی های شغلی از حرفه های مختلف در دسترس باشد، امکانات محیطی اجازه ورود به مشاغل را بدهد ، فشارهای خانوادگی و اجتماعی در انتخاب شغل به حداقل برسد، مراکز آموزشی برای کسب مهارت ها موجود باشد و مشاوران حرفه ای برای تبادل نظر و مشورت وجود داشته باشند. وی خاطر نشان ساخت مشاوران می توانند با برنامه ریزی های خود جوانان را برای تمرین مهارت های حرفه ای و شغلی کمک نمایند. زیرا اگر انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی همگام با آینده نگری شغلی صورت گیرد، ادامه تحصیل هدفمند شده و میزان بهره وری افزوده می شود.

وی در جهت تسهیل در امر ازدواج جوانان اظهار داشت باید کمک هایی از طرف دولت و خانواده ها صورت گیرد از قبیل : کمک های مالی و اقتصادی و دادن وام های طولانی مدت به زوجین، دادن مسکن ارزان قیمت به صورت رهن، اجاره، فروش، ارائه آموزش های لازم به وسیله رسانه های گروهی در راه ازدواج های ساده، کم نمودن هزینه های مراسم ازدواج و... . وی اعتیاد را یکی از مشکلات مهمی دانست  که جوانان کشور را تهدید می کند ، به یقین می توان گفت که سیگار مقدمه ای جهت گرایش جوانان به مواد مخدر است به طوری که بین کشیدن سیگار و ابتلا به اعتیاد رابطه مستقیمی وجود دارد. برای کشیدن سیگار علت های مختلفی وجود دارد از جمله الگو پذیری، آشنایی فرد با مواد مخدر از طریق دوستان و آشنایان و حتی خانواده خود، خودنمایی یا احساس شخصیت نمودن، بی اطلاعی و عدم آگاهی . از آشنایی افراد با مواد مخدر و وابستگی و اعتیاد به آن به صورت خیلی نامحسوس صورت میگیرد به طوری که فرد ناگهان چشمان خود را باز می کند و می بیند در دام اعتیاد افتاده است.  

وی در خاتمه سخنان خود اذعان داشت: جوانان امروزی در این جامعه همواره با مشکلات و معضلاتی روبرو می شوند که گاه در حل این مسائل عاجز و ناتوان می شوند، امروزه در بین جوانان کمتر کسی پیدا  می شود که مشکلی نداشته باشد . تحمل این مشکلات برای جوانانی که با غرور جوانی به تنهایی به جنگ مشکلات می روند گاهی چنان شدید و طاقت فرسا هستند که جوان را ناامید و خسته از زندگی می کنند، اما این وظیفه بزرگترها، انواده ها، مشاورین و روانشناسان است که در این شرایط آنها را تنها نگذارند و با دادن امید آنها را دلگرم کنند و برای حل مشکلات جوانان و آینده سازان کشور به آنها جهت دهند.انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: رئیس دانشکده حقوق دانشکده اقتصاد وحسابداری دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه رضا رحیمی اقتصاد وبانکداری اسلامی مدیریت بحران امنیت ملی امیر سرتیپ حسن ملکی مشکلات جوانان آتوسا صادق پور


( ۱ )