شورای تخصصی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به میزبانی واحد تهران مرکزی برگزار شد

۲۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۵۲۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۶۳
شورای تخصصی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در واحد تهران مرکزی با حضور مرتضی موسی خانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر احمد شمس سرپرست واحد تهران مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد.
شورای تخصصی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به میزبانی واحد تهران مرکزی برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر احمد شمس سرپرست واحد  تهران مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در سخنانی ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین جلسه  از راه اندازی برج فناوری در واحد تهران مرکزی خبر داد و گفت: پیرو موافقت دکتر موسی خانی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه مبنی بر راه اندازی شهرک فناوری در واحد تهران مرکزی  با همکاران این حوزه در تلاش هستیم که در آینده ای نزدیک این مرکز  گشایش یابد.

شمس ضمن ابراز خرسندی از انتصاب دکتر موسی خانی به عنوان معاون پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: خوشحالیم که در بستر امور پژوهشی دانشگاه شخصی که به معنای واقعی از موسسین و تلاشگران دانشگاه آزاد اسلامی  است قرار دارد. وی گفت: دکتر موسی خانی در تمامی حوزهای: پژوهشی، آموزشی، سازمانی ، اقتصادی  و اداری مدلی را ارائه داده اند که در بسیاری جهات برای ما راهنماست.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در ادامه افزود: در حوزه پایان نامه ها، شهرک های فناوری، پژوهشکده ها به یک بازنگری و ارائه راهکارهای بهتری نیازمندیم که امیدواریم با تدابیردکتر نوریان رییس عالی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به وسعت نظری که در این حوزه دارند و همچنین علاقمندی و  تدابیر دکتر موسی خانی حرکت رو به رشد و چشمگیری در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد داشته باشیم.

بر اساس این گزارش،دکتر مرتضی موسی خانی  درجلسه شورای تخصصی پژوهش استان گفت: استان تهران بزرگترین و برخوردارترین استان کشور است و ما امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم. او افزود: دنیا از دانشگاه کارآفرین عبور کرده، متاسفانه ما اکنون این مدل را در دستور کار قرارداده ایم،میدوارم که بتوانیم به این هدف دست یابیم.

موسی‌خانی یادآوری کرد دکتر ولایتی، رئیس هیات امنا و هیات موسس و دکتر نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی توجه ویژه ای به سرمایه‌های دانشگاه دارند و برنامه دارند که سرمایه‌های انسانی در حوزه نخبگان حفظ و جذب شوند. سرپرست معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پژوهش راهبردی با توجه به اهداف علمی کشور و تاکیدات مقام معظم رهبری در سال جاری باید در دستور کار قرار گیرد

او ادامه داد: باید با جدیت جلوی فرار مغزها را بگیریم چراکه اینگونه ژن‌های برتر از دست می‌روند و ما اینگونه دیگر قادر نیستیم با نخبگان جهان رقابت کنیم. باید سرآمدان علمی و پژوهشی شناسایی شوند.

موسی خانی به تفویض اختیارات ستاد مرکزی دانشگاه تاکید کرد و گفت: ما به مدیرانمان اعتماد داریم، مدیران زیرمجموعه باید در کارهایی که می‌توانند انجام دهند، اختیارکامل داشته باشند. اموری هم که نیاز به اقدام متمرکز دارد، این‌گونه پیش خواهیم برد.انتهای پیام

سرپرست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری همایش نسل چهارم صنعت در ۲۲ تیرماه در برج میلاد خبر داد و گفت: همچنین اقتصاد بایو در زمینه سوخت‌های زیستی و غذاهای ارگانیک را دنبال خواهیم کرد.

او بر حمایت از فعالیت‌های نانو در کشور تاکید کرد و گفت: صادرات در نانو به ۳۰میلیون دلار رسیده است، این میزان خیلی مطلوب است و دانشگاه آزاد اسلامی هم باید در این زمینه فعال‌تر باشد

موسی‌خانی ادامه داد: از ایده های جدید در مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی حمایت می‌شود. پارک‌های بزرگ دیگری احداث خواهیم کرد، همچنین شعبی از پارک علم و فناوری تهران نیز راه اندازی می‌شود.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: دکتر ولایتی فرصت بزرگی برای دانشگاه آزاد اسلامی است، ایشان عنایت ویژه‌ای به این دانشگاه دارند، چیزی که ما سال‌ها دنبالش بودیم اکنون با جدیت دنبال می‌شود.

این گزارش حاکی است، دکتر داوود ثمری مدیر کل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی از راه اندازی 15 کارگروه با هدف همکاری با صنایع دفاع در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و صنعت دفاع را یکی از صنایع مورد توجه این مجموعه علمی دانست.

وی در خصوص بحث ارتباط با صنعت گفت: در زمان مدیریت جدید بحث ارتباط با صنعت به صورت جدی تری مورد توجه قرار گرفته به نحوی که برنامه ها به خوبی ساماندهی شود و در راستای این امر نیاز به یک بازمهندسی در حوزه ارتباط با صنعت داریم.در واقع اولین نکته شناسایی صنایعی است که بتوانیم با آنها ارتباط داشته باشیم و در جهت رفع نیازهای آن ها با توجه به توانمندی های دانشگاه گام برداریم.

وی افزود: این موضوع نیازمند این است که با سازمان و نهادها رابطه محکم تری را نسبت به گذشته ایجاد کنیم به طوری که اگر تفاهم نامه ای با آنها امضا کرده ایم آن را با جدیت دنبال کنیم و در غیر این صورت با آنها تفاهم نامه ای منعقد کنیم و متعاقباً وارد قراردادهای اجرایی شویم.

بر اساس این گزارش،مدیرکل دفتر توسعه فناوری وارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: یکی از صنایع مهم مدنظر دانشگاه آزاد اسلامی، صنایع دفاع است. در این راستا در جلساتی که با موسسه آموزشی و پژوهشی وزارت دفاع داشتیم مقرر شد تا گروه های تحقیقاتی متناسبی را متناسب با فعالیت این صنعت تشکیل دهیم به نحوی که نقش کمک کننده ای را ایفا کنیم.

وی افزود: البته تاکنون به 15 کار گروه پیشنهادی رسیدیم که اگر با صنعت دفاع به توافق برسیم این کار گروه ها را در این بخش راه اندازی خواهیم کرد. البته نکته حایز اهمیت این است که وارد صنایع بزرگی مانند صنایع شیمیایی، غذایی، بهداشتی، خودرو، فلز، هوافضا، فناوری اطلاعات، برق، الکترونیک، محیط زیست، معدن و کشاورزی شویم.

ثمری در ادامه با بیان اینکه باید استان ها را مناسب با صنایعی که در آن استقرار دارند شناسایی کنیم عنوان کرد: در این راستا باید یک سند توسعه در جهت رفع مشکلات صنایعی که در هر استانی وجود دارد مشخص کنیم با توجه به اینکه این فرایند کار جدیدی است می توانیم به عنوان مثال در استان اصفهان، در بحث فولاد و آهن واحدهای دانشگاهی را به این موضوع متمرکز کنیم یا در جنوب کشور اگر بحث نفت را داریم آمایش استانی ما در بحث ارتباط با صنعت،نفت باشد به این ترتیب در همه استان ها یک ارتباط ارگانیک و زنده با صنعت خواهیم داشت.انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: احمد شمس دادو ثمری مرتضی موسی خانی شورای تخصصی پژوهش استان تهران