برگزاری نشست فرهنگی با موضوع اهمیت و اعمال شبهای قدر به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) در واحد تهران مرکزی

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۶۲۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۳۰
به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم سیاسی واحد تهران مرکزی به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) نشست فرهنگی تحت عنوان « اهمیت و شبهای قدر » برگزار شد.
برگزاری نشست فرهنگی با موضوع اهمیت و اعمال شبهای قدر به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) در واحد تهران مرکزی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، در این نشست دکتر بهاء الدین بهرامی نژاد استاد گروه معارف اسلامی واحد تهران مرکزی با اشاره به اینکه نزول جامع ترین، کامل ترین و ماندگارترین کتاب الهی برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است ،اظهار داشت: این نزول، نزول دفعی است بر قلب رسول گرامی اسلام، نه نزول تدریجی که آغاز آن با آغاز بعثت یعنی بیست و هفتم ماه رجب همراه است .

وی در خصوص نام گذاری شب قدر اذعان داشت: برخی آن را به معنای شبی با عظمت و بزرگ «لیله العظمه » دانسته اند ; چراکه قدر در قرآن به معنای منزلت و بزرگی خداوند آمده است . «قدر» به معنای تقدیر و اندازه گیری و تنظیم است . این معنی را هم لغت تایید می کند و هم قرآن و روایات . راغب اصفهانی می گوید: «لیله القدر ای لیله قیضها لامور مخصوصه  ; شب قدر یعنی شبی که خداوند برای [تنظیم و تعیین امور مخصوصی آن را آماده و مقرر نموده است .» و قرآن کریم می فرماید: در آن شب «یفرق کل امر حکیم » ; «هرکاری بر طبق حکمت خداوند جدا و تعیین و تنظیم می گردد .»

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد : امام صادق علیه السلام در خصوص عظمت شبهای قدر می فرماید: «التقدیر فی لیله القدر تسعه عشر، والابرام فی لیله احدی و عشرین والامضاء فی لیله ثلاث و عشرین»  ; تقدیر امور و سرنوشتها در شب قدر، یعنی شب نوزدهم، تحکیم آن در شب بیست و یکم، و امضای آن در شب بیست و سومصورت می گیرد.» و امام هشتم علیه السلام  در این باره می فرماید: «... یقدر فیها ما یکون فی السنه من خیر او شر او مضره او منفعه او رزق او اجل و لذلک سمیت لیله القدر ; در آن شب [قدر آنچه که در سال واقع می شود، تقدیر و اندازه گیری می شود، از نیکی و بدی و زیان و سود و روزی و مرگ . به همین جهت نیز شب قدر شب اندازه گیری نامیده شده است .ایشان خاطرنشان ساخت طبق روایات فراوان سرنوشت افراد برای سال بعد، مانند: رزق و روزی، مرگ و میرها، خوشی و ناخوشیها، حج رفتن و حوادث دیگر زندگی، براساس استعدادها و لیاقتها، رقم می خورد، و این تقدیر حکیمانه ، در انسان هیچ گونه «اجبار» و «سلب اختیاری » به وجود نمی آورد . در این شب با عظمت و بزرگ، با فرود ملائکه آسمانی، تقدیرات یک سال مشخص و بر قلب حجت زمان علیه السلام عرضه می شود . وی ضمن توضیح این مطلب که شب قدر بزرگ ترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است گفت در روایات فراوانی، وجود شب قدر را در هر زمان دلیل لزوم امامت و بقای آن دانسته اند، لذا سوره قدر به منزله شناسنامه اهل بیت علیهم السلام شمرده شده است . ایشان با اشاره به یکی دیگر از ویژگیهای شب قدرکه بخشش گناهان و عفو عاصیان و مجرمان است ،افزود باید تلاش نمود تا این فیض الهی شامل حال انسان شود . وای به حال انسانی که در شب قدر مورد غفران الهی قرار نگیرد; چنان که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «من ادرک لیله القدر فلم یغفر له فابعده الله ; کسی که شب قدر را درک کند، پس بخشیده نشود و مورد رحمت بی پایان الهی واقع نشود پس خدا او را از رحمت خویش دور می سازد .»

شایان ذکراست از دیگر برنامه های این مراسم  مداحی و سوگواری در وصف حضرت علی (ع) توسط مداح اهل بیت علیهم السلام حسین حبیبی ، برپایی نماز جماعت ظهر و عصر و برپایی نمایشگاه سفره نمادین افطاری حضرت علی (ع) بود . انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: دانشکده علوم سیاسی شب های قدر بهاء الدین بهرامی نژاد


( ۳ )