برگزاری سخنرانی به مناسبت شهادت حضرت علی (ع)در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۶۴۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۲۴
به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی سخنرانی به مناسبت شهادت اولین اختر تابناک امامت و ولایت مولی الموحدین حضرت علی (ع) برگزارشد .
برگزاری سخنرانی به مناسبت شهادت حضرت علی (ع)در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی،در این سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میر جواد مرعشی مسئول امور فرهنگی و اجتماعی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی در سخنانی اذعان داشت: سیزده قرن از شهادت حضرت علی علیه السلام میگذرد ،ولی نام و یاد آن رهبر بزرگوار و والا ،همواره در قلب پیروانش موج میزند زیرا طول زمان و گردش روزگار هرگز نمیتواند او را محو کند و روز به روز بر عظمت آن بزرگوار افزوده می شود.

وی بیان داشت:عبدالرحمن بن ملجم مرادی به قصد کشتن حضرت علی (ع) وارد کوفه شد. چون این آتش شوم با تحریک زنی به نام قطام شعله ور گشته و فزونی یافت و نیز زمان موعود با هم پیمانانش فرا رسید ،آن ملعون شمشیری مسموم همراه خود برداشت و سحرگاه به مسجد کوفه وارد گشت . ابن ملجم ملعون ضربه  رازد و ضربت او بر جای ضربتی که عمرو  پسر عبدود در جنگ خندق به او زده بود وارد شد . علی در محراب افتاد . در همین لحظه امام اظهار داشت:  « فزت و رب الکعبه » قسم به پروردگار کعبه ،رستگار و سعادتمند شدم .

مرعشی در ادامه سخنان خود افزود: حضرت علی علیه السلام در آخرین لحظات زندگی نیز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنین وصیت نمود : شما را به پرهیزکاری سفارش می کنم و به این که کارهای خود را منظم کنید و همواره در فکر اصلاح در بین مسلمانان باشید . نماز را بسیار گرامی بدارید که ستون دین شماست .یتیمان را فراموش نکنید ،حقوق همسایگان را رعایت کنید . قرآن را برنامه عملی خود قرار دهید .

وی در خاتمه سخنان خود حدیثی از حضرت علی  علیه السلام  نقل کرد که فرمود: « هرکس بتواند نفس خویش را از چهار صفت باز دارد او سزاوار آنست که هیچگاه حادثه ی ناخوشایندی بر او وارد نشود»  .گفته شد ای امیرالمومنین آنها کدام است؟ حضرت علی (ع) فرمود : شتابزدگی ،لجاجت و پافشاری بنا حق ،کبر و غرور ، سستی و تنبلی . سخنران درانتها به سوالات شرکت کنندگان پاسخ گفت . از دیگر برنامه های این مراسم مداحی و سوگواری مداح اهل بیت علیهم السلام دروصف حضرت علی (ع) بود . انتهای پیام/

 

 

کلید واژه ها: دانشکده حقوق میرجواد مرعشی شهادت حضرت علی(ع)