برگزاری شب شعر در واحد تهران مرکزی

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۷۸۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۳۲۳
به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی شب شعر تحت عنوان «تأثیر قرآن و حدیث در شعر و ادبیات فارسی» برگزار شد.
برگزاری شب شعر در واحد تهران مرکزی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، در این برنامه دکتر تراب جنگی قهرمان  عضو هیات علمی و معاون دانشکده حقوق  واحد تهران مرکزی در سخنانی با اشاره به اینکه  قران کریم به عنوان بزرگترین کتاب آسمانی ،راهنمای تمام عالم و عالمیان ،بالاخص مسلمانان جهان محسوب می شود گفت: حکمت سرشار قرانی ،سر آغاز هدایت بشری ودرس های زندگی و خوشبختی انسانهاست و اظهار داشت سخنان و گفتار بزرگان دین در جهت رهنمود گمشدگان وادی حیرت به سمت عالم حق و حقیقت تجربه گرانبهایی است و آن را باید در تاثیر پذیری موثر آثار فارسی از تلالو نور آیات شریفه و احادیث درخشان نبوی و ائمه (ع) جستجو کرد.

وی افزود: دراشعار و نوشته های فارسی آراستگی و زیبایی وهمچنین نکته های بلاغی و فکری موج می زند به گونه ای که هر شنونده ای را به اعتبار((ان من البیان سحرا)) مسحور خود می سازد و لاجرم سخن آن است که از دل بر آمده را بر دل می نشیند.

قهرمان در ادامه سخنان خود افزود: شاعران با مطالعه وتعمق در قران، عرصه زبان و ادبیات را گسترش داده و آن را به آسمانها برده اند. آنها با توجه به واژگان و مضامین و ترکیبات عبارتهای قرانی نه تنها در عالم زبان و کلمات ،سخن خود را مطرح کرده اند بلکه به معانی و مفاهیم عمیق در شعر خود دست یافته اند،  مطلبی که با مطالعه شعر فارسی از دوره رودکی وفردوسی تا دوره های  دیگر با آن روبرو بوده ایم، هر چند که کیفت تاثیرپذیری دوران متفاوت از هم می باشد. با این وجود، اوج این تاثیر پذیری ها در شاهنامه، اشعار ناصر خسرو، خاقانی و سعدی به وضوح می بینیم. از سوی دیگر حوزه عرفان و تصوف جایگاه ویژه ای است که نور قران برای همیشه برآن تابیده و روشن شده است و بسیاری از شاعران نام آور چون سنایی، غزنوی، عطار نیشابوری و سپس مولانا که کافی است مثنوی معنوی او را بزرگترین تفسیر عارفانه از قران بدانیم. منظومه ای که در آن همه چیز به تمام معنا قرانی است . انتهای پیام/

 

 

کلید واژه ها: دانشکده حقوق شب شعر تراب جنگی


( ۱ )