برگزاری تفسیر « سوره نبأ » در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۷۹۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۶۷۲
به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی تفسیر سوره نبأ ویژه برگزار شد.
برگزاری تفسیر « سوره نبأ » در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، کاظم فروزنده  استاد دروس عمومی واحد تهران مرکزی در سخنانی ضمن بررسی حقوق زن و مرد از دیدگاه اسلام و قوانین ارث با  با اشاره به نخستین آیه  سوره نبأ  تصریح کرد:خداوند در این آیه  به عنوان یک استفهام آمیخته با تعجب مى‏فرماید:آنها از چه چیز از یکدیگر سؤال مى‏کنند ؟ ( عم یتساءلون).سپس بدون آن که در انتظار پاسخ آنها باشد خود به پاسخگوئى پرداخته مى‏افزاید : آنها از خبر بزرگ و پر اهمیت سؤال مى‏کنند ( عن النبا العظیم).همان خبرى که پیوسته در آن اختلاف دارند ( الذى هم فیه مختلفون ) و در پاسخ به این سوال که  منظور از خبر بزرگ ( نبا عظیم ) چیست ؟ گفت : مفسران پاسخهاى متعددى گفته‏اند : گروهى آن را به روز رستاخیز ، بعضى به نزول قرآن مجید و  بعضى به همه اصول دین از توحید تا معاد ، و در روایاتى نیز تفسیر به مساله ولایت و امامت نیز شده است . دقت در مجموع آیات این سوره مخصوصا تعبیراتى که در آیات بعد آمده است و جمله « ان یوم الفصل کان میقاتا »  که بعد از ذکر نشانه‏هاى قدرت خداوند در زمین و آسمان آمده و توجه به این حقیقت که شدیدترین مخالفت مشرکان در مساله معاد بود ، تفسیر اول یعنى معاد و رستاخیز را تایید مى‏کند . نبا عظیم به چند معنى قیامت ، قرآن ، تمام اصول عقائد دینى اعم از مبدا و معاد تفسیر شده است  ولى قرائن موجود در مجموعه آیات این  سوره نشان مى‏دهد که تفسیر آن به معاد از همه برترى دارد. ایشان در ادامه سخنان خود به تفسیر دیگر آیات این سوره پرداخت .

 وی افزود: در روایات زیادى که از طریق اهل بیت علیهم‏السلام‏ و بعضى از طریق اهل سنت نقل شده است  ، نبا عظیم( خبر بزرگ ) به مساله ولایت و امامت امیر مؤمنان على (ع)  که مورد اختلاف و گفتگو از سوى جمعى بود ، یا به مساله ولایت به طور اعم تفسیر شده است.

فروزنده گفت: در روایتى از امام صادق(ع‏) آمده است که فرمود :« النبا العظیم الولایه» : نبا عظیم همان مساله ولایت است و خاطر نشان ساخت جمع میان محتواى این روایات و آنچه در مورد تفسیر آیه به مساله معاد ذکر کردیم از دو راه ممکن است : نخست اینکه نبا عظیم مفهوم وسیع و گسترده‏اى دارد که همه اینها را شامل مى‏شود هر چند به هنگام نزول این آیات تکیه قرآن بیش از همه در بیان این جمله روى مساله معاد بود ، ولى این مانع نمى‏شود که آیه مصداقهاى دیگرى نیز داشته باشد دیگر اینکه قرآن داراى بطن های مختلفى است ، یعنى یک آیه ممکن است معانى متعددى داشته باشد که از میان آنها یک معنى ظاهر است ، و معانى دیگر بطون قرآن است که به کمک قرائن مختلفى از آن استفاده مى‏شود ، و یا به تعبیر دیگر نوعى دلالت التزاعی است که براى همه کس جز خاصان روشن نیست . تنها این آیه نیست که داراى ظاهر و باطنى است ، آیات زیاد دیگرى در قرآن کریم داریم که در روایات اسلامى تفسیرهاى گوناگونى براى آن آمده که بعضى هماهنگ با ظاهر است ، و بعضى معنى باطن را بیان مى‏کند. انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: دانشکده حقوق کاظم فروزنده تفسیر سوره نبا


( ۱۷ )