برگزاری نشست های تخصصی در واحد تهران مرکزی

۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۲۸۵۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۶۳
به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم سیاسی و حقوق واحد تهران مرکزی نشست تخصصی با عنوان«خانواده موفق» و «ازدواج آسان» به مناسبت سالروز نورانی ترین پیوند هستی حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام اسطوره های دینی ما و بهترین الگوی ازدواج آسان برگزار گردید .
برگزاری نشست های تخصصی  در واحد تهران مرکزی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی: در این نشست افسانه صمد زاده استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی واحد تهران مرکزی پیرامون ازدواج موفق و ویژگیهای آن مطالبی را مطرح نمود.

وی با اشاره به آن که زندگی مشترک، فرصتی با هم بودن و با هم اوج گرفتن و امانتی در دست شما وهمسرتان است اظهار داشت: در معماری زندگی مشترک آشنایی "آغاز"، شناخت "پیشرفت"، و ازدواج " کامیابی" محسوب می‌شود، اما با هم خوشبخت بودن و احساس رضایت از یکدیگر هدف نهایی زوجین در ازدواج موفق است که برای دستیابی به این هدف ارزشمند، باید نیازهای عاطفی و مهم تر از آن تفاوت‌های فردی یکدیگر را شناخته و به آنها احترام بگذاریم.

صمدزاده در ادامه سخنان خود ضمن برشمردن ویژگی های خانواده سالم و موفق گفت: گرایش به برقراری ارتباط صحیح و مطلوب، تصدیق و حمایت همه اعضا، احترام گذاشتن به دیگران، حس صداقت، شوخ طبعی،بازی و تفریح با هم، تعامل متعادل اعضا، حس مسئولیت مشترک/ باز بودن مرزهای خانواده جهت یافتن راه حل مشکلات، گذراندن اوقات فراغت با هم، مذهب مشترک/ احترام به حریم خصوصی از جمله این ویژگی هاست.

وی ادامه داد: اهداف اساسی خانواده شامل برآورده کردن نیازهای افراد، برآورده کردن نیازهای جامعه، به دنیا آوردن و اجتماعی کردن، ایجاد ثبات در زندگی افراد، ایجاد زمینه اصلی یادگیری رفتارهای فردی، تفکر و احساسات اعضا، وظیفه اصلی خانواده: پرورش رشد روانی،اجتماعی و رفاه اعضا، انتقال ارزشهای اجتماعی و حفظ آنها می باشد.

وی تصریح کرد وقتی زوجین با هم مشکل و اختلاف دارند، اولین نکته ای که باید رعایت شود این است که هر دو طرف شرایط مذاکره و تمایل به گفتگو در مورد موضوع اختلاف داشته باشند.

برگزاری نشست تخصصی «  ازدواج آسان»  به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)

در دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی

به همت اداره دانشجویی و فرهنگی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی نشست تخصصی تحت عنوان « ازدواج آسان » به مناسبت سالروز ازدواج دخت نبوت حضرت فاطمه (س) با پیشوای امامت حضرت علی (ع) با حضور جمعی از کارکنان برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی: در این نشست حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا مرعشی مسئول امور فرهنگی و اجتماعی دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی ضمن اشاره به این مطلب که اولین روز از ماه ذی الحجه سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام بوده که نمونه ای تکرار نشدنی در تاریخ است گفت: در این روز فرخنده، حضرت علی (ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا (س) ، عمری به گستردگی آفتاب دارد، همچنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگاراست .

وی در ادامه سخنان خود گفت:  مهریه حضرت زهرا (س) الگویی برای پیوندهای امروزی است .

مرعشی با تأکید بر این که پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند اظهار داشت: مهریه 500 درهمی برای فاطمه علیها السلام نیز، به همین هدف صورت گرفت. در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه‌ مادی و مالی دارد، مهریه‌های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است از جمله آن که حضرت زهرا (س) از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه‌ای را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیها السلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

وی با اشاره به آخرین آیه سوره «کوثر» مبنی بر آن که  دشمن پیامبر (ص) را مقطوع النسل می‌داند عنوان می‌کند که خدا به پیامبر اکرم (ص) خیر کثیر عطا کرده است و با ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) بود که نسل حضرت پیامبر (ص) ادامه پیدا کرده و گسترش یافت. ایشان با تفسیر آیه‌ای از سوره «رحمن»  که می فرماید:  «مَرَجَ البَحرَینِ یَلتَقِیَانِ... یخَرُجُ مِنهمَا اللُّؤلُؤُ وَ المَرجَان»؛ دو دریا را روان کرد تا با یکدیگر تماس پیدا کردند و از آن دو مروارید و مرجان بیرون می‌آید، عنوان نمود منظور از دو دریا حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و منظور از مروارید، امام حسن (ع) و مرجان؛ امام حسین (ع) است.  وی در خاتمه سخنان خود تصریح کرد از ماجرای ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم اولاً چنانچه خواهان سعادت هستیم باید تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج برمبنای صحیحی صورت گیرد و دوم آن که در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج به امر ساده زیستی پرداخته شود در غیر این صورت قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می‌افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می‌گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می‌کشاند و بر فساد و نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی می‌افزاید. سخنران در انتها به سوالات شرکت کنندگان پاسخ گفت . 

 

کلید واژه ها: دانشکده علوم سیاسی افسانه صمدزاده خانواده موفق سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) دانشکده حقوق میرجواد مرعشی


( ۱ )