طهرانچی : با ترویج، تبادل و تعامل علم و فناوری در دانشگاه به حل مساله می پردازیم

۱۹ دی ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۴ کد : ۱۳۵۶۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۰۴۰
دکتر محمدمهدی طهرانچی عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در اولین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی، اظهار کرد: «گسستگی در نظام حکمرانی آموزش عالی کشور در دانشگاه حل مساله باید به صورت یک چالش بررسی شود.»
طهرانچی : با ترویج، تبادل و تعامل علم و فناوری در دانشگاه به حل مساله می پردازیم

 

به گزارش روابط عمومی  دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، طهرانچی که سالهای گذشته ریاست دانشگاه شهید بهشتی را برعهده داشت، چندی است در بخش خصوصی آموزش عالی (دانشگاه آزاد اسلامی) فعالیت می نماید.

وی در اولین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد به عنوان سخنران اصلی با موضوع "گسستگی در نظام حکمرانی آموزش عالی کشور" به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در این همایش، پاسخ به خواسته های مردم نسبت به آموزش عالی را از اولویت های اصلاح گسستگی در نظام حکمرانی آموزش عالی کشور دانست وگفت: «در کنکور سال جاری، عدم تناسب جدی بین رشته ها را داشته ایم. البته این مساله  سالهای قبل قابل پیش بینی بود.»

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «گسستگی در نظام حکمرانی آموزش عالی کشور نشان از این است که ما با مردم هم آوا نیستیم و مردم را درک نمی کنیم، مردمی که زمانی در قالب 580 هزار نفر داوطلب برای 155 هزار صندلی خالی در دانشگاه به رقابت می پرداختند. »

طهرانچی انگیزه ورود دانشگاه به کشور را با یادآوری سخنان مرحوم دکترعلی اصغر حکمت در سال 1312نقل کرد و گفت: «مرحوم حکمت در هیأت دولت وقت اظهار کرد: "البته که در آبادی و عظمت پایتخت شکی نیست ولی تنها نقص آشکار آن این است که "انیورسته" ندارد و حیف است که این شهر نوین از این حیث از دیگر بلاد بزرگ عالم، واپس ماند. "و این شد انگیزه ورود دانشگاه به کشور. »

وی درادامه به نقد مرحوم شیخ الاسلام بنیانگذار دانشگاه ملی از دکتر حکمت پرداخت و گفت«مرحوم شیخ الاسلام، دکتر حکمت را نقد می کند و می گوید: "حکمت دانشگاه را وارد کرد، دانشگاه آمد و یک فاجعه رخ داد، زیرا تا قبل از ورود دانشگاه اگر کسی می خواست در مناصب حکومت قرار بگیرد اول می رفت دانشمند می شد، استاد می شد و بعد ادعای ظهور در مناصب دولتی را داشت."  

طهرانچی با بیان اینکه رویکرد به مدرک، رویکرد جدیدی نیست و بنیان دانشگاه را در این کشور بر مبنا ی غلط "مدرک گرایی" نهادند، افزود: « بعداز ورود دانشگاه به ایران، مدرک گرایی در اولویت قرار گرفت و ما همان روند را سالهای سال ادامه می دهیم. هنوز هم می گویند اگر می خواهید به مجلس شورای اسلامی راه یابید باید مدرک فوق لیسانس داشته باشید، اگر می خواهید در هیأت دولت راه یابید باید مدرک دکتری داشته باشید، توجه داشته باشیم  که بین فاضل و دانشمند شدن و صرفاً  دانشگاه رفتن تفاوت بسیار  وجود دارد.»

طهرانچی تاکیدکرد: «آموزش عالی یک میهمان از سرزمین غرب برای ایران اسلامی است، آموزشی که  زیر بنای آن توامان با تکنولوژی و مختص غرب بود.»

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه رویکرد مدرک گرایی باید از بین برود، افزود: «باید در چرخه سیاست اجرایی، با یک برنامه ریزی مدون، مهارت افزایی راجایگزین مدرک گرایی کنیم.»

وی  با تاکید بر اینکه دانشگاه یک سازمان حل مساله است، گفت: «ما در آموزش عالی لایه استراتژیک نداریم و در حال حاضر ما به هیچ وجه در رابطه با یک چالش در آموزش عالی به مساله نگاه نمی کنیم. ما یک آموزش عالی معلق داریم و شورای گسترش ما در لایه تاکتیک نشسته است نه در لایه استراتژیک. ما باید در پاسخ به یک چالش، اهدافی را تعیین کنیم سپس لایه تاکتیک و بعد لایه اجرا را عملیاتی نمائیم.»

طهرانچی افزود: «لایه تاکتیک، لایه خلق راهبری پژوهش است که ما می خواهیم در دانشگاه آزاد اسلامی عملیاتی کنیم.» 

وی در ادامه  ضمن مقایسه دفترچه کنکور  سال 1307 و دفترچه فعلی دانشگاه اظهار کرد: «90 سال از تاریخ اولین دفترچه کنکور گذشت و هیچ تغییری نکرده است. بحث ما  این است که اساساً همه نهادها را داریم ولیکن نهادهای نا پیوسته ای که به سبب گسستگی، عملکرد خود را نشان نمی دهند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با بیان اینکه در سال 93 سیاستگزاری آموزش عالی در سیاست های کلان کشور اعلام شد، افزود: «سیاست های آموزش عالی سال 93 اجرا شد و تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور در نیازهای  تولید اشتغال یکی از بندهای مهم آن بود. سوال این است: واقعا شورای گسترش چقدر برای این کار وقت گذاشت؟ و چقدر مدل ارائه کرد؟!»

وی در ادامه با طرح این سوال که چگونه می شود یک دانشگاه را سازمان حل مساله کرد؟ افزود: «در پژوهش  ما سازمان پژوهشی نیستیم، پژوهش ما پژوهش انفرادی است هیچ  چالشی را حل نمی کند کاملا فردی به مساله نگاه می کنیم. اگر دانشگاه  بخواهد در پژوهش  وارد شود باید سه لایه استراتژیک، تاکتیک و اجرا را داشته باشد.»

وی گفت: « متاسفانه در دانشگاه ها با نگاه پژوهش وارد نشده ایم، پژوهش دانشگاهی اساساً پژوهش تحصیلات تکمیلی است اما دغدغه ما نسبت به مقطع دکتری صرفاً سال اول دکتری یعنی از آموزش تا امتحان جامع است. اساسا هیچ نگاهی به رساله دانشجوی دکتری نداریم. یک دانشجوی دکتری دارای 4 سال پژوهش و یک سال آموزش است. پژوهش استادان نیز در پژوهشگاه صورت می گیرد. دانشگاهها  در لایه اجرا عمل می کنند ولی ما در لایه تاکتیک در پژوهش هیچ نداریم. در واقع معاونت پژوهش وزارت علوم، معاونت پژوهش پژوهشگران است نه معاونت تاکتیک و برنامه ریزی.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با تاکید بر اینکه باترویج، تبادل و تعامل علم و فناوری به حل مساله  در دانشگاه می پردازیم، گفت: «در حال حاضر زمان ایجادرشته نیست، ما بدنبال آن هستیم تا در دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری، مسائل کلان کشور مانند ورزش، آب، سلامتی را در رساله دانشجویان اقتصاد، حقوق و ... گره بزنیم. در تلاش هستیم تا ابتدا مسائل را رهبری کنیم، سپس موضوعات را خلق نمائیم  ودر نهایت در کرسی های علمی با حضور استادان و فرهیختگان باترویج، تبادل و تعامل علم و فناوری به حل مساله بپردازیم.»

 

کلید واژه ها: طهرانچی واحد تهران مرکزی دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران مرکزی سیاست گذاری عمومی


( ۳ )