طهرانچی: دنیای جدید دنیای حاکمیت فرامرزی است

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۶ کد : ۱۳۹۱۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۱۴
دکتر محمدمهدی طهرانچی عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در جمع دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به آینده جوانان مسئول است.
طهرانچی: دنیای جدید دنیای حاکمیت فرامرزی است

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، طهرانچی درجمع اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با اشاره به مراحل پنجگانه تحولات علم و فناوری به عنوان جلوه های تمدنی غرب و همچنین   قبض و بسط آموزش عالی در ایران سخنانی ایراد کرد و گفت: مقام معظم رهبری در سال 93 سیاست های کلی علم و فناوری را اعلام فرمودند که در آن  تحصیلات تکمیلی رکن اصلی سیاست های کلی بوده است. در این برهه رکود اقتصادی در حال تحمیل کردن خود در عرصه آموزش عالی است. در پی آن مسئولان آموزش عالی به این نتیجه رسیده اند که با توجه به بیکاری 40 درصدی در آموزش عالی باید آن را کوچک کرد. کاهش پذیرش تحصیلات تکمیلی توسط آموزش عالی در سال پیش رو به این تصمیم بر میگردد غافل از آنکه ما باید گستره جهان امروز را بهتر درک کنیم تا درباره این مساله عمیق تر بیاندیشیم.

طهرانچی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به موج پنجم که همان موج تحولات علم و فناوری است افزود: موج پنجم همان جهان شبکه ای است که به عنوان جلوه ای جدید از تمدن غرب در حال  بروز و ظهور است، جلوه ای که مبتنی بر فضای  سایبری است در حال رخ نمایی است.

وی با بیان اینکه امپراتورهای جهانی و تجاری در اقتصاد دانش بنیان درحال بروز و ظهور هستند، گفت: این دوره  ویژگی های خاص خودش را دارد. فناوری های همگرا و فرا دیسیپلین ها بروز و ظهور دارند. عجیب است در دوره ای که حدود دو دهه از آن سپری شده است ما نیز در آموزش عالی می کوشیم تا خود را برای مواجهه با آن آماده سازیم. متاسفانه شعار ما این است: رشته جدید ممنوع! سئوال اینجاست: پس ظهور فرا دیسیپلین ها را چگونه باید پاسخ داد؟ اقتصاد دانش بنیان که امروز بر آن تاکید میکنیم چیست و سخن از چه می گوید و عنصر دقیق این اقتصاد دانش بنیان چیست و چرا به آن عنصر توجه نمی کنیم. وقتی از سرمایه، ایجاد شغل، کارخانه، تاسیس شرکت های بزرگ و  تجاری سازی تحقیقات توجه داریم یعنی ما در دوره های قبل مانده ایم و غافل از این هستیم که رشد و توسعه آموزش عالی خصوصا در تحصیلات تکمیلی در کنار گسترش فناوری اطلاعات موتور نوآوری اقتصاد دانش بنیان به شمار می رود که خود یکی از عناصر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه راهبری جهانی مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان  ویژگی های جدیدی دارد، افزود: سازمان جهانی یونیسف آمریکا در سال 2016  طی گزارشی اعلام کرد: شاخص های فنی مهندسی امروزه اطلاعاتی را به ما می دهند که مربوط به حرکت اقتصاد دانش بنیان است. در آن گزارش؛ توامان شدن اقتصاد وعلم، دسترسی گسترده به آموزش عالی در کنار دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهارت نیروی انسانی، توسعه پایدار، تحقیق درعلوم مهندسی و تجاری سازی را پایه های اقتصاد دانش بنیان می دانند. یعنی اگر اقتصاد دانش بنیان را داریم رکن اصلی آن دسترسی گسترده به آموزش عالی است. پس نمی شود بدون دسترسی گسترده  به آموزش عالی وارد عرصه اقتصاد دانش بنیان شد.

طهرانچی گفت: جمهوری اسلامی ایران هم در کنار کشورهای نو ظهوری مثل: چین، هند، برزیل، افریقای جنوبی در بهم ریختن جغرافیای علم با شاخصه های توسعه پژوهش و توسعه فناوری  نقش آقرینی کرد.

وی افزود: پس از سال 1990 و فروپاشی بلوک شرق، در آغاز دوران جدید عصر جهان شبکه ای ما از 65 میلیون به 170 میلیون رسیدیم. رشد جمیعت 18تا 23 سال در دنیا یک درصد بوده است  ولی رشد آموزش عالی در دنیا 5 درصد بوده است. از آنجا که رشد آموزش عالی یک رشد جهانی است، جهان مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان وابستگی گسترده به آموزش عالی دارد. چین، هند آمریکا ، برزیل و ایران به ترتیب بیشترین جمیعت آموزش عالی سرزمینی را دارند و ایران کشور پنجم است. این در حالی است که کشورهای: اندونزی، روسیه و ترکیه هم در منطقه توسعه سرزمینی آموزش عالی داشته اند. ما می خواهیم در منطقه اول شویم ولیکن غافل از پیشرفت همسایگانمان هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دنیای جدید دنیای حاکمیت فرامرزی است، افزود: فضای سایبری بیش از آنکه تکنیک بخواهد محتوا می خواهد و محتوا بیش از آنکه تراوشات ذهنی انسانها را بخواهد آموزش چگونه تولید کردن می خواهد و اینکه  چه چیز و چرا باید تولید شود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه نسبت به آینده جوانان مسئول است گفت: امروز صنایع فرهنگی بیش از صنابع سخت افزاری مورد نیاز کشور است. اقتصاد، فرهنگ، ارتباطات و سلایق فرزندانمان را نباید بیگانگان طراحی کنند. فرزندان ما نباید از بدو تولد در بستر برنامه هایی که برایمان طراحی کردند قرار بگیرند. امروز صنایع فرهنگی بیش از صنابع سخت افزاری مورد نیاز کشور است. ما باید تحقیق کنیم، تدبیر کنیم و با همدلی و همفکری حرکتی رو به جلو را رقم بزنیم و جلوه ی دیگری از کارآمدی را در آموزش عالی نشان دهیم.

عضو هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید برتکیه آموزش عالی بر نیروی انسانی کارآمد افزود: کسانی که به اسم کیفیت و اشتغال دانش آموختگان در پی محدودیت در پیشرفت علمی می باشند به تحولات جهانی در عرصه علم و فناوری و نقش توسعه تحصیلات تکمیلی در آن بیشتر دقت نمایند. کار آمدی نیاز امروز آموزش عالی است و کارآمد سازی از تغییر الگوهای ذهنی حاکم بر اداره آموزش عالی حاصل خواهد شد. اگر دانشگاه منشا تحول نباشد پس منشا تحول کجاست؟ ما باید به نیروی انسانی مان تکیه کنیم و اگر در این زمینه غفلت کنیم قطعا نسبت به آیندگان مسئول خواهیم بود./

 

کلید واژه ها: دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس واحد تهران مرکزی واحد تهران شمال حاکمیت فرامرزی تحصیلات تگمیلی


نظر شما :