دکتر ولایتی در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی: استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۳ کد : ۱۴۲۷۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۰۱۹
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استاد فرشچیان احیاکننده هنر اصیل ۸ هزار ساله ایرانی است.
دکتر ولایتی در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی: استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان که عصر امروز با حضور هنرمندان، استادان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی برگزار شد، ضمن اشاره به جایگاه استاد فرشچیان، روند تأسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در دانشگاه آزاد اسلامی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و ما در دانشگاه آزاد اسلامی داوطلب شدیم که برای راه اندازی این دانشگاه اقدام نماییم و تلاش خود را به کار ببندیم تا دانشگاهی در شأن استاد فرشچیان که احیاکننده هنر ایرانی است، تأسیس شود.

دکتر ولایتی با بیان اینکه ایران پیشتاز هنر نقاشی در جهان است، گفت: هنر نگارگری در ایران سابقه 8 هزار ساله دارد و استاد فرشچیان را می توان احیاکننده این هنر دانست.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با مرور تاریخچه هنر نگارگری و نقاشی در جهان، تصریح کرد: اولین نقاشی و نگارگری جهان در غاری در استان لرستان با قدمت بیش از 8 هزار سال کشف شده است. دومین اثر نیز مربوط به سال های 215 تا 277 میلادی است که از «مانی» به یادگار مانده است. بعد از اسلام آثار نگارگری تأثیر گرفته از نگارگری «مانی» است که به مکتب تبریز یا عهد ایلخانان معروف است.

636758372654452098.jpg

وی با بیان اینکه «کمال الدین بهزاد» افتخار تاریخ هنر ایران و اسلام است، گفت: این هنرمند در دربار آخرین پادشاه تیموری در هرات بود و به تبع آن تحت تأثیر مکتب هرات قرار داشت. پس از آن به دربار شاه اسماعیل آمد و مورد تشویق پادشاه قرار گرفت که شاهنامه فردوسی را به شکل مصور در آورد.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در زمان شاه اسماعیل با پایتخت شدن شهر تبریز، مکتب تبریز 2 شکل گرفت و «رضا عباسی» نگارگر ایرانی در این مکتب فعالیت می کرد. بعد از وی، شخصیت هنری برجسته نداشتیم، چرا که در دوره قاجار هنر بومی ایرانی فراموش و تقلید از هنر فرنگی باب شد، اما مردم با هنر نقاشی قهوه خانه ای به مقابله با هنر فرنگی برخاستند که «حسین قوللر آغاسی» را می توان مبدع هنر نقاشی قهوه خانه ای دانست که عمده مضامین این نقاشی ها مربوط به واقعه عاشورا و داستان های شاهنامه است.

636758372736456903.jpg

وی با اشاره به جایگاه هنر استاد فرشچیان گفت: ما در عصر معاصر شخصیت هنرمند برجسته ای به نام «استاد محمود فرشچیان» داریم که احیاکننده هنر اصیل ایرانی است. برخی به اشتباه می گویند هنر مینیاتور تقلید از غرب است، در صورتی که این هنر کاملاً ایرانی بوده و در چین زدایی که در مکتب هرات اتفاق افتاد، به وجود آمد.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با نقل شعری از صائب تبریزی، گفت: این شعر صائب گویی در وصف استاد فرشچیان سروده شده که بنده در این مراسم آن را تقدیم ایشان می کنم:

مست شد نقاش تا آن چشم جادو را کشید

طاقتش شد طاق تا آن طاق ابرو را کشید

خامه مانی کز او آب طراوت می چکید

موی آتش دیده شد تا آن گل رو را کشید

636758372803040482.jpg

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: دکتر علی اکبر ولایتی افتتاحیه دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان