دکتر نیازی: هزار نظام موضوع برای پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی استخراج شد

۲۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵ کد : ۱۵۴۴۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۲۰
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: این واحد دانشگاهی نزدیک به هزار نظام موضوع در حوزه های محیط زیست و علوم ورزشی از چالش‌های جامعه استخراج کرده و برای پژوهش در اختیار استادان و دانشجویان قرار داده است.
دکتر نیازی: هزار نظام موضوع برای پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی استخراج شد

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکترعلی نیازی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره مهم ترین فعالیت‌های پژوهشی واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اظهار کرد: دانشگاه دو برنامه علمی با عنوان طرح پایش را در حوزه محیط زیست و علوم و معلمی ورزش به این واحد دانشگاهی واگذار کرده است.

وی افزود: این برنامه‌ها با هدف شناسایی و بررسی چالش‌های عمده در جامعه و صنعت انجام می‌شود، این چالش‌ها در  فرآیندی با تشکیل کمیته‌های علمی با حضور استادان، محققان و دست اندرکاران صنعت و جامعه به نظام موضوعات تبدیل می‌شود.

معاون پژوهشی واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد با بیان اینکه نظام موضوعات طرح پایش هر کدام می‌تواند به چندین پروژه تبدیل شود، یادآور شد: در واقع در این طرح از یک مجموعه از چالش‌ها به موضوعات تحقیقاتی دست یافتیم. به طور مثال در حوزه محیط زیست تمام رشته‌های علوم انسانی، فنی، علوم پایه، هنر و معماری نیز دخیل شده‌اند تا هر رشته از دید خود در این برنامه‌ علمی مشارکت کند.

به گفته نیازی، بررسی چالش‌های جامعه باعث شد همگرایی و پژوهش هدفمند پایه گذاری شود، در واقع به جای برگزاری پژوهش‌های پراکنده در سطح واحدها، هدفمندی برای بسیج گروه‌های خاص به کار گرفته‌ شد که مقدمات و مرحله اول آن در یک سال گذشته انجام شد و از مهر امسال در اختیار استادان و دانشجویان قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان و تیم‌های پژوهشی در زمینه طرح پایش فعالیت‌های بسیاری انجام داده اند که دستاورد این پژوهش‌های هدفمند سال آینده مشخص می‌شود. افرادی که مسوول بررسی و استخراج این نظام موضوعات بودند، عضو یک شورای سیاست گذاری هستند که بیش از ۲۰ عضو از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد، دولتی و افراد دست اندرکار در جامعه و صنعت دارد.

معاون پژوهشی واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد افزود: شورای سیاست‌گذاری دانشگاه یک کمیته علمی تشکیل داده که بسته به موضوع برای بررسی و حل هر چالش در تلاش است. تقریبا برای انتخاب هر نظام موضوع صد نفر دخیل بوده‌اند.

تجمیع ۱۴۰ کارگاه و آزمایشگاه

نیازی در ادامه همچنین درباره مرکز خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد گفت: در یک سال و نیم گذشته با توجه به تجمیع ساختمان‌های واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد در چند مجتمع ولایت، آیت اله رفسنجانی و انقلاب، تمام آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها در حوزه پژوهشی در مجتمع نیایش تجمیع شدند.

وی افزود: در این مجتمع بالغ بر ۱۴۰ آزمایشگاه و کارگاه وجود دارد که از مقطع آموزشی کارشناسی تا دکتری همه در یک مکان قرار دارند. 

معاون پژوهشی واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه این مجموعه اولین مرکز مجموعه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد است، یادآور شد: یک پلت فرم برای این مرکز طراحی شده که هر دانشجوی متقاضی خدمات با ورود به این مجموعه می تواند هر گونه خدماتی را انتظار داشته باشد.

تشکیل کمیته ارزیابی پایان‌نامه‌ها

نیازی همچنین درباره ساماندهی پایان‌نامه‌ها در واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اظهار کرد: با توجه به حضور ۶۰ هزار دانشجو و اهمیت بحث تحصیلات تکمیلی  در این واحد دانشگاهی، ساماندهی و نظارت دقیق به فرآیند رساله و پایان‌نامه‌های دکتری اهمیت خاصی دارد.

وی با بیان اینکه ساماندهی و نظارت دقیق بر پایان‌نامه و رساله های دکتری در دستور کار این واحد دانشگاهی بوده است، افزود: هر ساله نزدیک به ۶ هزار دفاع از پایان نامه و رساله دکتری در این واحد دانشگاهی انجام می‌شود که این فرآیند از زمان تصویب، داوری پرپوزال و دفاع از پایان نامه به صورت اتوماسیون از طریق سامانه پژوهش یار در حال اجرا است.

معاون پژوهشی واحد تهران مرکزی عنوان کرد: تمام فرآیند تحت حمایت این واحد دانشگاهی قرار می‌گیرد و از لحاظ کمیت و کیفیت دو نظارت جداگانه بر آنها اعمال می‌شود.

نیازی با اشاره به اهمیت رعایت مباحث اخلاقی در انجام پژوهش گفت: با تشکیل کمیته های ارزیابی با افرادی که مباحث اخلاقی در پژوهش را رعایت نمی‌کنند، در این واحد دانشگاهی برخورد جدی می‌شود. این برخوردها سبب شده استادان و دانشجویان با دقت بیشتری روی پژوهش‌های خود کار کنند.

کلید واژه ها: هفته پژوهش دکتر علی نیازی معاون پژوهش و فناوری واحد تهران مرکزی


( ۲ )