رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکزی: حاج قاسم سلیمانی همواره خود را سرباز وطن می نامید

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۴ کد : ۱۵۶۰۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۷۰
رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکزی گفت: مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی همانند یک افسانه برگزار شد، در هیچ جای دنیا دیده نشده که برای خداحافظی یک سردار بیش از ۴۰ میلیون نفر در خیابان‌ها حضور یابند.
رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکزی: حاج قاسم سلیمانی همواره خود را سرباز وطن می نامید

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکترسید محمود رضا آقامیری امروز شنبه در مراسم پاسداشت مقام شهدا، مدافعان حرم در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران اظهار داشت: جوانان برای آگاهی از مسائل دوران جنگ باید تاریخ ایران را به درستی بخوانند.

وی افزود: جوانانی که جنگ‌ها را ندیده‌اند از یک سو باید تاریخ ایران را بخوانند تا متوجه شوند چه بر این کشور گذشته است، سپس تاریخ معاصر یعنی پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بخوانند.

به گفته رییس دانشگاه آزاد تهران مرکزی، اتفاقاتی که در این ۴۰ سال پس از انقلاب و نمادسازی هایی که صورت گرفته، رویدادهایی یک شبه نیستند؛ سردار سلیمانی، شهید حججی و سایر شهدا یک شبه به این شخصیت ها تبدیل نشدند.

آقامیری خاطرنشان کرد: وظیفه دانشگاهیان و همه آحاد جامعه در چنین شرایطی متفاوت با گذشته است. همه مردم باید از رشادت شهدا درس بگیرند، درس گرفتن ها فقط به برگزاری مراسم و نمادسازی نیست، در واقع این اقدامات تذکری برای فراموش نشدن شجاعت و فداکاری‌های شهداست.

وی با اشاره به اینکه آرامش امروز کشور مدیون فداکاری‌های شهداست، عنوان کرد: جوانان بسیاری رفتند تا مردم با آرامش زندگی کنند، شهدا هیچ وقت خود را جدای از ملت نمی خوانند. حتی سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی خود را سرباز این وطن می نامید و تا آخر لباس سربازی را از تن در نیاورد.

رییس دانشگاه آزاد تهران مرکزی با تاکید بر اینکه همه مردم در مقابل فداکاری شهدا وظایفی بر عهده دارند، گفت: سردار سلیمانی در راستای حفظ کشور و ولایت فقیه فداکاری می کرد. او همواره حفظ نظام و تبعیت از ولی فقیه را به عنوان مهم ترین هدف خود عنوان می کند، از این رو مردم هم باید در راستای تحقق این اهداف تلاش کنند، بخشی از تحقق این اهداف به وظیفه خود عمل کردن بازمی‌گردد.

آقامیری یادآور شد: امروز باید برای حفظ اقتدار و عزت مردم در بخش‌های نظامی و علمی تلاش کرد. همه باید فعالیت‌ کنند تا در نهایت رهبر احساس تنهایی نکند و در کشور جهش ایجاد شود.

سردار سلیمانی بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ در نزدیکی فرودگاه بغداد و در حالی که به همراه معاون فرمانده بسیج مردمی عراق، ابومهدی المهندس که از دوستان قدیمی و همراه همیشگی او در عراق بود به سمت بغداد می رفت مورد حمله و ترور پهبادهای آمریکایی قرار گرفت و به شهادت رسید.

مراسم تشییع سردار دلها چهاردهم دی ماه از منطقه کاظمین آغاز و سپس در شهرهای کربلا، نجف و بغداد برگزار شد. در ایران نیز تشییع پیکر سردار رشید اسلام با حضور جمعیت میلیونی در شهرهای اهواز، مشهد مقدس، تهران، قم و سپس در کرمان، زادگاه آن شهید عزیز برگزار و پیکر پاکش بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ در گلزار شهدای کرمان به خاک سپرده شد.

شهدا خود را به جامعه بدهکار می دانستند

وهب همدانی فرزند شهید مدافع حرم حاج حسین همدانی در ادامه این مراسم اظهار داشت: شهید وحدت آفرین و به معنای واقعی شکرگزاری به درگاه خداست.، در وصیت نامه پدر شهیدم یک صفحه شکرگزاری از نعمات زندگی وجود دارد.

 


وی افزود: شاید درک بزرگی نعمات خداوند به چشم همه افراد نیاید، اما پدرم شکر می کرد که خداوند این توفیق را به وی داده که در کنار مجاهدان و رزمندگان زندگی کرده، نفس کشیده و در کنار آنها برای دفاع از وطن جنگیده است.
این فرزند مدافع حرم گفت: پدرم از خداوند شکرگزاری کرد که در زمانی زیسته که هم نفس با امام خمینی بوده است. همه این‌ها را یکی یکی برمی شمارد و در انتهای شکرگزاری می گوید باید بیش از این و عملی شاکر بود و مانند سایر شهدا باید لبیک گفت.
همدانی خاطرنشان کرد: امروز نسل جوان باید قدردان زحمات تمام آنهایی که در این انقلاب فعالیت کردند، باشند. این انقلاب فقط به ۴۰ سال گذشته باز نمی گردد، بلکه از دوران مشروطیت فعالیت برای شکل گیری این انقلاب آغاز شده بود.
وی ادامه داد: اگر از شهیدان بپرسند که چه انتظاری از نسل جوان دارند، به گمان من داشتن استقامت و دنباله روی از راه آنان را بیان می‌کنند. اگر دشمنان ما در ابتدای انقلاب شهید بهشتی، رجایی و باهنرها را از ما گرفتند و آنها را به شهادت رساندند، خداوند از دل همان جوانان ذخیره‌هایی را برای روزهای رزم آماده کرده است.
این فرزند شهید یادآور شد: شهدا هر کدام در زمان خود کارهای بزرگی انجام دادند. امروز اگر به عکس شهدا نگاه می کنیم، متوجه می‌شویم همه با یک هدف به شهادت رسیدند. شهدای مدافع حرم هم که عمدتا متولد دهه ۶۰ هستند نیز با همان روحیات شهدای ابتدای انقلاب دیده می‌شوند.
همدانی افزود: اگر می‌خواهیم در مسیر شهدا گام برداریم، همواره باید بدهکار جامعه باشیم و برای این مردم تلاش کنیم، همه شهدا به جامعه خود را بدهکار می‌دانستند.

مراسم پاسداشت مقام شهدا، مدافع حرم هم زمان با رونمایی از نخستین یادمان شهدای مدافع حرم امروز در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران برگزار شد.
این مراسم با حضور سید محمود رضا آقامیری رییس دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی و خانواده‌های شهدا حاج حسین همدانی، حاج حمید تقوی فر، مهدی ایمانی و سید مصطفی صدرزاده برگزار شد.

شهید؛ وحدت آفرین است 

وهب همدانی فرزند شهید مدافع حرم حاج حسین همدانی در ادامه این مراسم اظهار داشت: شهید وحدت آفرین و معنای واقعی شکرگزاری به درگاه خداست، در وصیت نامه پدر شهید من یک صفحه کامل شامل شکرگزاری از نعمات زندگی وجود دارد.
وی افزود: شاید درک بزرگی نعمات خداوند به چشم همه افراد نیاید، اما پدرم شکر می کرد که خداوند این توفیق را به وی داده که در کنار مجاهدان و رزمندگان زندگی کرده، نفس کشیده و در کنار آنها برای دفاع از وطن جنگیده است.
این فرزند مدافع حرم گفت: پدرم از خداوند شکرگزاری کرده که در زمانی زیسته که هم نفس با امام خمینی بوده است، همه این‌ها را یکی یکی می گوید و در انتهای شکرگزاری می گوید که باید بیش از این و عملی شاکر بود و مانند سایر شهدا باید لبیک گفت.
همدانی خاطرنشان کرد: امروز نسل جوان باید قدردان زحمات تمام آنهایی که در این انقلاب فعالیت کردند، باشند. این انقلاب فقط به این ۴۰ سال گذشته بازنمی‌گردد، بلکه از دوران مشروطیت فعالیت برای شکل گیری این انقلاب آغاز شده بود.
وی ادامه داد: اگر از شهیدان بپرسند که چه انتظاری از نسل جوان دارند، به گمان من داشتن استقامت و دنباله روی از راه آنان را بیان می‌کنند، اگر روزی دشمنان ما در ابتدای انقلاب شهید بهشتی، رجایی و باهنرها را از ما گرفتند و آنها را به شهادت رساندند، خداوند از دل همان جوانان ذخیره‌هایی را برای روزهای رزم آماده کرده است.
این فرزند شهید یادآور شد: شهدا هر کدام در زمان خود کارهای بزرگی را انجام دادند، امروز اگر به عکس شهدا نگاه کنیم، متوجه می‌شویم همه با یک هدف به شهادت رسیدند. شهدای مدافع حرم که عمدتا متولد دهه ۶۰ هستند نیز با همان روحیات شهدای ابتدای انقلاب دیده می‌شوند.
همدانی افزود: اگر می‌خواهیم در مسیر شهدا گام برداریم، همواره باید بدهکار جامعه باشیم و برای این مردم تلاش کنیم، همه شهدا خود را به جامعه بدهکار می دانستند.

مراسم پاسداشت مقام شهدای مدافع حرم همزمان با رونمایی از نخستین یادمان شهدای مدافع حرم امروز در دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران برگزار شد.
در این مراسم سید محمودرضا آقامیری رییس دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی ، امیر سرتیپ احمدرضا پور دستان رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دکتر سید علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران ، خانواده‌های شهدا حاج حسین همدانی، حاج حمید تقوی فر، مهدی ایمانی و سید مصطفی صدرزاده  و جمعی از مسئولین، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران حضور داشتند.

کلید واژه ها: یادمان شهدای مدافع حرم دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران دکتر سید محمودرضا آقامیری


( ۱ )