یادداشت مدیر کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به مناسبت فرا رسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۲۷ کد : ۱۵۷۱۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۹۳
هیچ سازمانی بدون روابط‌عمومی نمی‌تواند با مخاطبان خود ارتباط بهینه بگیرد
یادداشت مدیر کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به مناسبت فرا رسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی به نقل از روزنامه فرهیختگان،  دکتر محمد مطیعی مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت روابط عمومی و ارتباطات ضمن تبریک به صاحبان و فعالان  عرصه علوم ارتباطات و روابط عمومی نوشت: بقا و حیات یک سازمان موفق و پویا منوط به داشتن روابط‌عمومی خلاق و کارآمد است. راهبری یک سازمان به سمت اهداف والا محقق نخواهد شد، مگر با داشتن حوزه‌های حمایتی درون‌سازمانی که از مهم‌ترین آنها، حوزه روابط‌عمومی است.

روزانه بسیاری از سازمان‌ها با وجود داشتن شاخص‌های موثر در نیل به اهداف تعیین‌شده به افول می‌رسند، چراکه از قدرت و حمایت حوزه روابط‌عمومی بی‌بهره هستند. اهمیت دادن به اطلاع‌رسانی، مجهزبودن به اطلاعات چندجانبه مرتبط درون و برون‌سازمانی نقش بسیار سازنده در بقا و پیمودن پله‌های ارتقای یک سازمان دارد. درواقع از آنجایی که روابط‌عمومی نقش ارتباطی سازمان و جامعه را عهده‌دار است، سازمانی موفق‌تر است که روابط‌عمومی در آن، این نقش را به خوبی ایفا کند. درمقابل اهمیت بالای نقش روابط‌عمومی در یک سازمان، چالش‌هایی نیز می‌تواند این حوزه را تهدید کند. مهم‌ترین وظیفه روابط‌عمومی انعکاس عملکرد سازمان مربوطه است و بیشتر ارزیابی سازمان‌ها براساس عملکرد روابط‌عمومی آن سازمان شناسایی می‌شود. گاهی شاهد هستیم به دلیل نبود تفکر در طراحی تشکیلات و کمبود نیروی متخصص در این حوزه، مدیران روابط‌عمومی با بزرگ‌نمایی سازمان متبوع خود بی‌اعتمادی برای جامعه مخاطب ایجاد می‌کنند. معتقدم هیچ سازمانی نمی‌تواند با مخاطبان خود بدون بهره‌گیری از دانش و آگاهی و ابزارهای تخصصی روابط‌عمومی با جامعه ارتباط بهینه برقرار کند.

از دیگر معضلات پیش‌رو در روابط‌عمومی‌ها، جایگاه ضعیف سازمانی این حوزه است. درواقع با توجه به اینکه فعالیت روزانه روابط‌عمومی با اضطراب همراه است و بعضا امتیاز خاصی در پست سازمانی برای این حوزه دیده نمی‌شود، فعالیت، خلاقیت و پویایی حوزه روابط‌عمومی با خطر بی‌انگیزه شدن همراه می‌شود و این مساله مشکلاتی را در کارآمدی یک سازمان به‌دنبال خواهد داشت.

 متاسفانه برخی روابط‌عمومی‌ها آن‌گونه که باید، از خردجمعی بهره‌مند نیستند، درصورتی که روابط‌عمومی باید با ایجاد راه‌های موثر در ارتباط با جامعه مخاطب، در شناسایی و ارتقای اهداف سازمانی، نقش راهبردی خود را به درستی ایفا کند؛ همچنین از دیگر چالش‌های روابط‌عمومی، غیرمهارتی بودن این حوزه است؛ چراکه بعضا این بخش به جای کارآمد بودن برای سازمان، صرفا با ابزار ستایشی در راستای مدیحه‌سرایی مسئولان سازمان فعالیت می‌کند؛ که این مهم فعالیتی کاملا غیرحرفه‌ای محسوب می‌شود. انتهای پیام/

کلید واژه ها: روز ملی ارتباطات و روابط عمومی دکتر محمد مطیعی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران مدیر کل روابط عمومی