صفر تا صد برگزاری امتحانات و نمره‌دهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۷ کد : ۱۵۷۶۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۹۸۶
پاسخ معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به سوالات پرتکرار دانشجویان در این خصوص
صفر تا صد برگزاری امتحانات و نمره‌دهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد تهران مرکزی اخیرا برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌های جداگانه‌ای برای برگزاری امتحانات راه‌اندازی کرده‌اند تا امتحانات را برگزار کنند. در این میان واحد تهران مرکزی نیز سامانه‌ای راه‌اندازی کرده تا از این طریق دانشجویان در امتحانات شرکت کنند.

از این‌رو برای تشریح نحوه عملکرد این سامانه دکتر محمد سپهری، معاون آموزشی واحد تهران مرکزی به سوالات پر تکرار از سوی دانشجویان پاسخ دادند که در قالب این گزارش خبری ملاحظه میکنید:


 سامانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی چگونه عمل می‌کند؟

در ابتدا سامانه «سیدا هفت» که مختص واحد تهران مرکزی است راه‌اندازی شد. راهنمایی برای دانشجویان تهیه شده تا نحوه استفاده از این سامانه آموزش داده شود. این راهنما را در این سایت دانشگاه بارگذاری کردیم. بارگذاری سوالات از امروز آغاز شده تا کنترل‌های نهایی صورت گیرد و در صورت بروز مشکلات احتمالی تمهیدات لازم اندیشیده شود. از امروز برای اولین بار امتحانات دانشجویان به صورت تستی از طریق این سامانه انجام می‌شود. سوالات امتحانی دانشجویان در دوره کارشناسی به صورت تستی و برای دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد به صورت تشریحی است. 

 
در این سامانه ابزارهایی برای جلوگیری از سوءاستفاده دانشجویان در نظر گرفته شده است؟

 بله. ابزارهایی گذاشته شده تا استادان بتوانند کنترل‌های لازم را  انجام دهند. استفاده از سامانه بسیار راحت و آسان است. 


آیا دسترسی به این سامانه با گوشی‌های موبایل هم فراهم شده است؟

با موبایل هم مقدور است ولی ما توصیه کرده‌ایم که خیلی به موبایل تاکید نشود. اساتید مشکلی ندارند چرا که آنها باید سؤالات خود را ۴۸ ساعت قبل از آغاز امتحان بارگذاری کنند. یعنی از الان هم می‌تواند برای هفته آینده سوالات را بارگذاری کنند. منتهی تا ۴۸ ساعت قبل حتماً باید بارگذاری کرده باشند. بنابراین الزامی ندارد که در یک تایم خاص این کار انجام شود، در هر ساعت از روز یا شب بارگذاری سوالات امکان پذیر است. بنابراین اساتید می‌توانند در خانه و سر فرصت سؤالات را بارگذاری کنند. به دانشجوها هم توصیه کردیم از کامپیوتر رومیزی و لپ‌تاپ استفاده کنند. ضمن اینکه با موبایل هم می‌توانند به سوالات جواب دهد اما به هر حال بیس برنامه برای موبایل طراحی نشده است.


کسانی‌که تجهیزات لازم را نداشته باشند باید چه کنند؟

 کسانی هم که تجهیزات ندارند می‌توانند از سایت دانشگاه استفاده کنند. ما سه سایت برای امتحانات در نظر گرفتیم. در هر مجتمعی این سایت‌ها آماده هستند. برای دانشجویانی هم که کم‌توان هستند و شرایط ویژه دارند، منشی می‌گیریم ولی باید به دانشگاه بیایند. آن‌هایی هم که در خانه هستند می‌توانند از منشی استفاده کنند. اگر بخواهد راحت‌تر باشد باید به دانشگاه بیاید.

کسانی هم که امتحان تداخلی دارند، یعنی دو امتحان در یک ساعت دارند، چون وقت می‌گذرد و برای امتحان دوم زمان کافی نیست، توصیه می‌کنیم که به دانشگاه بیایند. تعداد این دانشجویان کم است. تعدادشان در مجموع در چهار هفته امتحان حدود ۲۰۰ نفر است. بنابراین شاید روزی پنج تا ۶ نفر در دانشکده‌های مختلف حضور یابند.

 

 مجموعاً چند هزار شرکت‌کننده برای امتحانات برآورد کرده‌اید؟

۲۴۰ هزار نفر برگه امتحان داریم. حدود ۱۰ هزار برگه هم برای دانشجویان دکتری است. چون آنها به‌صورت «کتاب باز» امتحان می‌دهند و الزامی ندارند که در این سامانه باشند. منتهی از نظر زمانی، هر دانشکده‌ای برای خودش برنامه‌ریزی کرده است تا بتوانند کنترل‌های لازم را انجام دهند و نمره را از استاد بگیرند و زمان مشخصی برای آن در نظر گرفته شود. توصیه اساتید هم همین بود که به ما وقت بدهید تا زمان داشته باشیم.

وقتی امتحانات کتاب باز باشد، ممکن است دانشجو آماده نباشد، یک دانشجو امروز امتحان دهد، دانشجوی دیگر بگوید من ۱۰ روز دیگر امتحان می‌دهم و مستندات علمی خود را می‌آورم. بنابراین هر دانشکده و گروهی مطابق شرایط خود با اساتید هماهنگ کرده‌اند که دانشکده هم به‌گونه‌ای نظارت داشته باشد و بتواند یک امتحان منصفانه برگزار کند.

احتمالاً ممکن است بعداً هم یک زمانی اختلاف نظری پیش بیاید و دانشجویی اعتراض داشته باشد باید همه امور قابل کنترل و پاسخگویی باشد. از همه اساتید هم ایمیل خواسته‌ایم. یعنی در هر برگه‌ای که استاد سؤال داده، یک کادر توضیحات گذاشته‌ایم و در آنجا گفته‌ایم حتماً ایمیل خودش را بگذارد تا دانشجو اگر به هر دلیلی نتوانست از طریق سامانه، پاسخنامه را ارسال کند، پاسخ سوالات را از طریق ایمیل ارسال کند، تا ۱۰ دقیقه بعد از امتحان دانشجویان می‌توانند با استفاده از ایمیل، پاسخنامه خود را ارسال کنند.


پس در صورتی که اتفاق ناخواسته ای مانند قطعی برق یا اینترنت رخ دهد، دانشجویان می‌توانند پاسخ‌های خود را برای اساتید ارسال کنند؟

 بله منتهی باید در یک زمان خاصی این کار انجام شود. یعنی اینگونه نمی‌شود که امروز امتحان دهند و فردا بعدازظهر پاسخ‌ها را بفرستند. امتحان به این صورت  است که وقتی دانشجویان وارد سامانه می‌شوند بعد از شروع امتحان، سوالات به ترتیب می‌آیند و بعد از ذخیره پاسخ، سوال بعدی نمایش  داده می‌شود.

 دانشجویان می‌توانند برای هر سؤال هر چقدر که نیاز دارند زمان بگذارند و محدودیت زمانی برای تک تک سؤالات در نظر گرفته نشده و این محدودیت برای مجموعه سؤالات در نظر گرفته شده است. دانشجویان می‌توانند برای یک سؤال دو دقیقه وقت بگذارد، برای سؤال دیگر ۱۰ ثانیه یا اصلاً یک سؤالی را نمی‌خواهند جواب دهند، زود می‌توانند از آن عبور کنند.

در امتحانات تشریحی هم اگر به هر دلیلی نتوانند تایپ کنند با وجود دسترسی به ایمیل استاد می‌توانند تا ۱۰ دقیقه بعد از پایان زمان امتحان پاسخ‌ها را از طریق ایمیل یا واتس‌آپ برای اساتید ارسال کنند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: نمره‌دهی بر اساس بخشنامه‌های معمول است. در مورد کارشناسی ارشد و دکتری به‌طور کلی نمره‌دهی فرق می‌کند، تقریباً همه چیز دست استاد است. ضمن اینکه اساتید هم خودشان خیلی تمایل ندارند که بی‌ضابطه و همه چیز در اختیار خودشان باشد که بعداً اگر مسئله‌ای پیش آمد، ابزاری برای بررسی آنها نباشد و بگویند که در اختیار استاد بوده به هر حال وقتی رقابت هست، در نهایت ممکن است بعضی‌ها معترض باشند.


برای جلوگیری از تقلب چه ابزارهایی را در نظر گرفته‌اید؟

تستی‌ها راحت است به این دلیل که یکی یکی می‌آیند، دوم اینکه ترتیب‌شان فرق می‌کند. ما به دانشجویان اعتماد کرده‌ایم و خودشان می‌دانند با خدایشان و وجدان علمی‌شان. ولی سعی شده که فرصت‌هایی که آدم وسوسه می‌شود،گرفته شود والّا اصل کار این است که دانشجو باید یاد بگیرد که صادقانه در امتحانات حضور پیدا کند. امتحان برای این است که دانشجویان از یک مرحله‌ای عبور کنند و شیوه سنجش است. در تشریحی هم باز سوالات یکی یکی می‌آیند و بعد از ذخیره سوال بعدی در دسترس قرار می‌گیرد. در این روش هم سعی شده دانشجویان فرصت مشورت یا نگاه به جزوه را نداشته باشند. 

 

برای نمره‌دهی چه روشی را در نظر گرفته‌اید؟

نمره‌دهی بر اساس بخشنامه‌های معمول است. در مورد کارشناسی ارشد و دکتری به‌طور کلی نمره‌دهی فرق می‌کند، تقریباً همه چیز دست استاد است. ضمن اینکه اساتید هم خودشان خیلی تمایل ندارند که بی‌ضابطه و همه چیز در اختیار خودشان باشد که بعداً اگر مسئله‌ای پیش آمد، ابزاری برای بررسی آنها نباشد و بگویند که در اختیار استاد بوده به هر حال وقتی رقابت هست، در نهایت ممکن است بعضی‌ها معترض باشند.

بنابراین باید یک ابزار سنجش وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن به اعتراض‌ها رسیدگی کرد. ولی در مورد کارشناسی، آیین‌نامه می‌گوید تا ۶ نمره مجموع نمره‌ای است که در اختیار استاد است ولی ۱۴ نمره با باید از سنجش و امتحان کسب شود. بنابراین مانند آن‌ چیزی که وزارت علوم و جاهای دیگر اعلام کردند، نیست.

همه چیز در دست استاد نیست. اگر همه چیز دست استاد باشد، ممکن است یک استادی ۳۵۰ دانشجو داشته باشد کمااینکه در دروس عمومی و معارف اسلامی این‌گونه است، اگر این استاد بخواهد به ۳۵۰ دانشجو نمره دهد و دستش هم باز باشد، طبیعتاً اذیت می‌شود. به همین دلیل یک نُرمی برای آنها تعریف شده و با استقبال اساتید هم مواجهه شده است و اساتید با این روش مشکلی ندارند. ضمن اینکه در مجموع آن چیزی که معیار قرار می‌گیرد و ثبت می‌شود، نمره‌ای است که استاد اعلام می‌کند.


( ۵۹ )

نظر شما :

حمید پوتانلویی ۰۴ تیر ۱۳۹۹ | ۲۲:۳۰
با سلام تقدیر و تشکر از زحماتتون. فقط در مورد امتحاناتی مثل متون حقوق تخصصی در کارشناسی ارشد وقت تایم امتحان و جوابدهی به تک تک سوالات بسیار کم است . ممنون میشم وقت شو زیاد کنید.
حسنزاده ۰۵ تیر ۱۳۹۹ | ۰۵:۲۹
لطفا در مورد دانشجویان دکترا در نیمسال دوم۹۹-۹۸ بخاطر اوضاع کرونایی نتونستند ثبت نام کنند تا بتونند دفاع انجام بدهند پی گیری فرماییدبعضیا بخاطر این مشکلات پیش آمده تمدید رساله خورده یا خواهند خورد وشهریه گرفتن از اونا اجحاف خواهد بود
شبنم . ع ۰۵ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۲
سلام و خدا قوت لطفا برای برگزاری آزمون جامع دکترا به صورت شفاف بخشنامه ای به سراسر کشور ارسال کنید تا در برخی استان ها سلیقه ای عمل نشود