در نشست هیات رسانه ای افغان در دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه واحد تهران مرکزی: اعتراف تلخ و تاکید بر ضرورت آموزش های رسانه ای و تاسیس دانشکده رسانه در افغانستان

گزارش: فرزانه کندلویی
۱۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۶ کد : ۱۶۱۸۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۰۷
دکتر نصراللهی: فرهنگ ، دین ،زبان ، دوستی،مرز،منافع و دشمن مشترک ، مسئولیت و همکاری مراکز دانشگاهی و رسانه ای دو کشور را ضروری ، گسترده و مستمر کرده است.
در نشست  هیات رسانه ای افغان در دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه واحد تهران مرکزی: اعتراف تلخ  و تاکید بر ضرورت آموزش های رسانه ای و تاسیس دانشکده رسانه در افغانستان

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر اکبر نصراللهی رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و  رسانه  واحد تهران مرکزی در جمع هیات موسس صلح، رسانه و حکومت داری خوب، افغانستان  با تشریح ظرفیت های رسانه ای ایران ، گفت : دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات  و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی قدیمی ترین و  بزرگترین و از معتبرترین مرکز آموزشی و پژوهشی کشور ومنطقه است.

وی افزود: در حال حاضر این دانشکده با داشتن حدود دو هزار دانشجو  در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از لحاظ جمعیت دانشجویی، سابقه فعالیت ،تنوع رشته ها در حوزه‌های ارتباطات و رسانه بویژه روزنامه نگاری و  روابط عمومی  و ارتباطات و همچنین 50 عضو هیات علمی با تجربه و متخصص ، بی رقیب است و برخی رشته هایی را که در این دانشکده تدریس می شود، هیچ گروه آموزشی در کشور ندارند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و  رسانه  واحد تهران مرکزی همچنین گفت داشتن دانشجویان علاقمند، جوان و مستعد در فضایی ارتباطی صمیمانه و علمی موجب شده است این دانشکده کانون مباحث رسانه ای کشورباشد و بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان آن ،  مسئولیت  تاسیس و اداره  نهادهای و موسسات رسانه ای کشور را عهده دار باشند .

دکتر نصراللهی بهره مندی از استادان با عقبه تجربی و اندوخته های علمی بالا را از دیگر ویژگی های دانشکده دانست و افزود : تلاش اعضا هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و  رسانه  ، آموزش و ارتقای مهارت دانشجویان در رشته های مختلف ارتباطات و رسانه است به گونه ای که فارغ التحصیلان بتوانند بیش از گذشته در سازمان ها،موسسات و مراکز  رسانه ای کشور در آرایش جدید رسانه ای ملی و بین المللی موثر و پیشتاز باشند.

آرایش جدید رسانه ای

دکتر نصراللهی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ظرفیت های مشترک دو کشور در حوزه های مختلف، تصریح کرد: دو کشور ایران و افغانستان از ظرفیت های مشترک بی نظیری از لحاظ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی برخوردارهستند و مانند یک خانواده در کنار هم زندگی می کنند.

وی افزود: با وجود اشتراکاتی که داریم باید به یک واقعیت تلخ نیز اعتراف کنیم که حدود 80 درصد از رسانه های افغانستان خواسته یا ناخواسته در زمین دشمنان بویژه آمریکایی ها بازی می کنند که ادامه این وضع به ضرر منافع مردم  دو کشور است . دکتر نصراللهی افغان ها یار ، دوست ، همکار در همه زمینه ها ومقاطع و حتی هم خانه ایرانی ها بودند و هستند و با وجود کثرت  آنها در ایران وجود برخی حوادث اگر چه تلخ و تا حدود طبیعی است اما بزرگنمایی و برجسته سازی آن در رسانه ها دو کشور از راهبرهای رسانه ای دشمن و تامین کننده منافع آنها است.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و  رسانه  با تشریح تغییر در آرایش رسانه ای گفت ، پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی میزان دسترسی و مصرف رانه ای مردم ،تولید ، توزیع و روابط و مدل حاکم بر تولید ،توزیع و مصرف کنندگان را متفاوت و متعامل و عرصه تولید و توزیع پیام را از انحصار خارج  و پیچیده و چند وجهی کرده است بنابراین اگر در این آرایش رسانه ای حضور و فعالیت های مرکز آموزشی و رسانه ای آگاهانه ،مستمر ، بموقع ، هوشمندانه و مسئولانه نباشد ، دیگران متناسب با اهداف و راهبردهای خود به آن جهت  می دهند و روایت نادرست از روابط دو کشور را  منتشر و منعکس می کنند.

وی افزود : دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیت بالایی که دارد می تواند با همکاری های آموزشی و تحقیقاتی با موسسات رسانه ای افغانستان در افزایش سواد رسانه ای روزنامه نگاران ،مسئولان و افزایش مهارت و حرفه گرایی ، سهم موثری در تامین منافع  مردم دو کشور و خنثی سازی توطئه های دشمنان ایفا کند.

راه اندازی دانشکده رسانه در افغانستان

رییس دانشکده  علوم اجتماعی ، ارتباطات و رسانه  واحد تهران مرکزی  با اشاره به برخی موانع گفته شده در روابط آموزشی و دانشگاهی گفت با نوع  رویکرد و تاکیدی که مسئولان جمهوری اسلامی ایران  بویژه رییس محترم دانشگاه آزاد اسلامی  و رییس دانشگاه آزاد اسلای استان تهران و واحد دارند موانع در هر سطح و به هر میزان قابل رفع است و دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات رسانه ای افغانستان می توانند  همکاری حداکثری داشته باشند.

سواد رسانه ای و مدیریت بحران

دکتر نصراللهی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران های منطقه  و دو کشوربه ضرورت برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی و تحقیقاتی اشاره کرد و گفت : هر جا که بحران وجود دارد ،مناسبترین و ارزانترین وسیله برای مدیریت آن ، رسانه است و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در زمینه روزنامه نگاری بحران، روزنامه نگاری سلامت، روزنامه نگاری محیط زیست و سایر مخاطرات و بحران ها  به افغانستان کمک و ان شاءالله بحران های موجود را  به فرصت تبدیل کند .

رییس دانشکده  علوم اجتماعی ، ارتباطات و رسانه  دانشگاه آزاد اسلامی گفت : فرهنگ ، دین ،زبان ، دوستی،مرز،منافع  و دشمن مشترک ، مسئولیت و همکاری مراکز دانشگاهی و رسانه ای دو کشور را ضروری ، گسترده  و مستمر کرده است و دانشکده علوم اجماعی ،ارتباطات و رسانه امکانات ، فرصت ها و انگیزه زیادی برای این همکاری سطح کوتاه و دراز مدت  دارد .

این گزارش حاکی است، دکتر محمد رضا کاشفی رئیس دبیرخانه دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران دراین نشست  اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با داشتن17 واحد دانشگاهی، 49 مدرسه سماء، چهار مجموعه بزرگ بیمارستانی، آموزشکده های متعدد ، 330 هزار دانشجو  یک ظرفیت بسیار بزرگ علمی را  بین دانشگاههای جمهوری اسلامی ایران دارد  و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به تنهایی باحدود  60 هزار دانشجو و اعضاء هیات علمی  با سابقه  بزرگترین واحد دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران می باشد .

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری در کشور افغانستان خلاء هایی وجود دارد گفت: برگزاری کرسی زبان پشتو و راه اندازی مرکز مطالعات افغانستان می تواند سر فصل جدید آغاز همکاری های ایران و افغانستان باشد.

بر اساس این گزارش، دکتر محمد مطیعی مدیر کل امور بین الملل واحد تهران مرکزی گفت: واحد تهران مرکزی با داشتن حدود 60 هزار دانشجو، 550 رشته گرایش تحصیلی، 950 عضو هیات علمی، 870 کارمند بزرگترین واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می شود  و در سالهای اخیر میزبان دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان افغانستانی بوده است.

وی با اشاره به گسترش روابط دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با دانشگاههای خارجی به ویژه دانشگاههای کشورهای  همسایه، خاطرنشان کرد: این واحد دانشگاهی  با دانشگاههای مطرح کشور های دیگر از جمله:

دانشگاه اسلو نروژ، دانشگاه های تورین، برگامو، ساپیانزا و پلی تکنیک میلان ایتالیا، البغداد عراق، سینرژی روسیه و دانشگاه دولتی قزاقستان  در راستای تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت ، پروژه های تحقیقاتی و ... تفاهم نامه های همکاری به امضاء رساند.

در ادامه این نشست احمدکمیل میرشاد بیگ رئیس موسسه صلح، رسانه و حکومت داری خوب افغانستان در سخنانی گفت: با توجه به رشد رسانه در افغانستان در خصوص اعزام دانشجو و ایجاد دانشکده  رسانه در کابل استقبال می کنیم .

وی اظهار داشت: باتوجه به تمام اشتراکات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی دو کشور ایران و افعانستان، دغدغه ما نیز نسبت به رسانه مشترک است. در طول ده سال گذشته همه تلاش ما در  راه اندازی دانشکده رسانه و تقویت رسانه  های افغانستان بود که موفق نشدیم.

وی افزود: راه اندازی بخش خبری فارسی نیوز با همکاری سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان  در راس امور رسانه افعانستان  قرار دارد.

همچنین مجد رحمتی معاون موسسه اظهار داشت: ظرفیت ها و توانمندی های مشترک علمی دو کشور بسیار زیاد است و ما علاقمندیم مرکز آموزش عالی رسانه داشته باشیم و امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در راه اندازی دانشکده رسانه در دانشگاه کابل با ما همکاری نمایند.

از محورهای این نشست می توان  به بررسی و ایجاد رشته های بین رشته ای از جمله: ارتباطات و رسانه، فرهنگ و ارتباطات وهمچنین بهره گیری از ظرفیت های پارک علم و فناوری، راه اندازی دانشکده رسانه در افغانستان، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، پروژه های تحقیقاتی مشترک، تولیدات مشترک رسانه ای و فرهنگی  و برگزاری جشنواره تولیدات رسانه ای ...  اشاره کرد.

در حاشیه این نشست هیات انستیتو صلح،رسانه و حکومت داری خوب افغانستان  از  بخشهای مختلف دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه واحد تهران مرکزی  بازدید  کردند و با ظرفیت های دانشکده آشنا شدند.

نشست  هیات موسس صلح، رسانه و حکومت داری خوب، افغانستان با حضور:  احمد  کمیل میرشاد بیگ رئیس موسسه، مجد رحمتی معاون موسسه، دکتر مجد واسع پاینده مسئول برنامه و راه اندازی  دانشگاه طب و بیمارستان، شجاع محسنی رئیس  کمیته علمی موسسه، نیلوفر ایوبی مسئول بخش امور زنان موسسه  و مدیر  مسئول آسیا تایمز از کشور افغانستان و مسئولین دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه:  دکتر اکبر نصراللهی رئیس دانشکده ، دکتر محمد رضا رسولی معاون دانشکده  ، دکتر مهناز رونقی مدیر گروه مطالعات فرهنگی ، دکتر بیتا شاه منصوری مدیر گروه آموزشی ارتباطات، روزنامه نگاری و رسانه ، دکتر محمد رضا کاشفی نیشاپوری رئیس دبیرخانه دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، دکتر مژگان امراللهی مدیر کل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، دکتر محمد مطیعی مدیر کل امور ر بین الملل واحد تهران مرکزی و علی بیانی مدیر کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

کلید واژه ها: نشست هیات رسانه ای افغان دکتر نصراللهی دانشگاه ازاد واحد تهران مرکزی


( ۱ )

نظر شما :