دکتر آقامیری: موفقیت تکنولوژی هسته ای را مدیون دانشمندان شهید هسته ای ایران هستیم

در وبینار تخصصی ترور دانشمندان هسته ای؛ از انکار حق توسعه تا سلب حق حیات» به صورت مجازی
۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۶۲۰۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۱۷
به مناسبت چهلمین روز شهادت دانشمند هسته ای استاد دکتر شهید محسن فخری زاده نشست علمی با عنوان « ترور دانشمندان هسته ای؛ از انکار حق توسعه تا سلب حق حیات» به همت دانشکده حقوق و همکاری بسیج دانشجویی دانشکده های حقوق و فنی و مهندسی واحد تهران مرکزی در سالن همایش های غدیر مجتمع دانشگاهی ولایت واحد تهران مرکزی برگزار شد.
دکتر آقامیری:  موفقیت تکنولوژی هسته ای را مدیون دانشمندان شهید هسته ای  ایران هستیم

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر سید محمود رضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی  در این نشست، در سخنانی به پیدایش و اهمیت انرژی و تکنولوژی هسته ای پرداخت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 33 کشور در جهان بین 5 تا 80 درصد از تکنولوژی هسته ای برخوردارند، تصریح کرد: تکنولوژی هسته ای در علوم مختلف: هوا و فضا، نانو، کشاورزی، پزشکی(تصویربرداری- پرتو درمانی)،صنعت، تجارت ، دامپزشکی و .. می تواند در خدمت بشریت باشد.

آقامیری پس از طرح چند سوال از قبیل: چرا برای داشتن فناوری هسته ای قوانین مختلف ترسیم کردند؟ فلسفه حقوق و قوانین هسته ای چیست؟ آیا می شود نقض کرد؟ اذعان داشت: بعد از پیدایش تکنولوژی هسته ای در آمریکا و ساخت بمب های هسته ای، آنها متوجه شدند هر کشوری که دارای فناوری هسته ای باشد قدرتمند می شود. به همین دلیل با وضع قوانین مختلف کشورهای جهان را به دو دسته: کشورهای دارای انرژی هسته ای و کشورهای فاقد انرژی هسته ای تقسیم کردند و همه کشورها را تحت کنترل قوانین خود در آوردند. تا جاییکه در سال 1994 اعلام کردند کشورهای: ایران، عراق، کره شمالی، سودان حق ندارند در این زمینه فعالیت علمی دانشگاهی داشته باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در ادامه افزود: در سال 1368 عده ای از جوانان جنگ در دانشگاه شریف  تصمیم گرفتند فناوری هسته ای را در ایران گسترش دهند.  با اینکه بزرگان کشور و بزرگان علم باور به پیشرفت در این زمینه نداشتند اما اینکار در ایران انجام شد و امروز کشور ما یکی از 10 کشوری است که توانسته این تکنولوژی را مهار کند و جز پنج کشوری است که چرخه سوخت در آن تولید می شود و غنی سازی سانتریفیوژ  در آن رو به گسترش است.

وی با تاکید بر اینکه داشتن تکنولوژی هسته ای یک قدرت بازدارنده است، گفت: این قدرت بازدارندگی در کنار قدرت های موشکی، اقتصادی، رهبری ، سیاسی و ... معنا پیدا می کند و  اگر ایران تکنولوژی هسته ای نداشت امروز به سرنوشت کشورهای: افغانستان، لیبی، بحرین و لبنان دچار می شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان هسته ای، تصریح کرد:  دکتر شهریاری، دکتر فخری زاده،  دکتر علی محمدی،  احمدی روشن، رضایی نژاد در این راه تلاش کردند  و به شهادت رسیدند و همه ما  شاهد هستیم که امروز ایران در دستاوردهای انرژی هسته ای به نقطه 100 رسید و صاحب تکنولوژی هسته ای شد و این موفقیت را مدیون تلاش های دانشمندان شهید هسته ای ایران اسلامی هستیم.

 

رئیس هیات مدیره وکلای قوه قضاییه استان تهران:

اقدام تروریستی شهید فخری زاده نقض کلیه قوانین و مقررات بین المللی پذیرفته شده در حقوق بین الملل است

این گزارش حاکی است، دکتر سید نصرا... ابراهیمی دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه تهران و رییس هیات مدیره وکلای قوه قضاییه استان تهران تاکید کرد: در مواجهه با اقدامات ضدبشری و هر گونه مظاهر نقض حقوق بشر لازم است مطالبه گری بین المللی حقوقی در جامعه حقوقدانان و وکلای کشور به یک جهش و حرکت نهضت گونه تبدیل شود.

وی افزود: لازم است نظام توانمند جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر استفاده از ابزارهای حاکمیتی و دیپلماتیک خود، از کلیه ظرفیت های حقوقی اعم از خصوصی و دولتی نیز در مراجع و محتکم بین المللی استفاده کند تا هزینه های اقدامات تروریستی دولتی آمریکا و رژیم اشعالگر صهیونیستی را برای آنها بسیار گران و غیر قابل تحمل نماید.

رییس هیات مدیره وکلای قوه قضاییه استان تهران  با تاکید بر مطالبه گری حقوقی و احقاق حق خود در انتقام سخت حقوقی  در برابر خون های بناحق ریخته قهرمانان ملی، تصریح کرد:  لازم است جامعه حقوقی و وکالتی ایران در مطالبه گری حقوقی و احقاق حق خود در انتقام سخت حقوقی  در برابر خون های بناحق ریخته قهرمانان ملی خود نظیر سردار دلها شهید قاسم سلیمانی و سردار اندیشه ها دکتر شهید محسن فخری زاده، بپاخیزد و با طرح دعاوی مختلف حقوق داخلی، منطقه ای و بین المللی، تاب آوری مقاومت درون زایی و برون گرایی حقوقی خود را به اثبات برساند.

وی خاطرنشان کرد:: تاسیس موسسه های حقوقی بین المللی و تربیت وکلا و مشاوران و متخصصان حقوقی جهت نقش آفرینی در فضای بین المللی، موجبات حمایت از منافع و امنیت ملی ایران و اتباع ایرانی در فضای منطقه ای و بین المللی را فراهم آورده و حفاظت و صیانت از حقوق دهها هزار پرونده اتباع ایرانی در محاکم خارجی را بدنبال خواهد داشت.

 نشست علمی با موضوع: ترور دانشمندان هسته ای (از انکار حق توسعه تا سلب حق حیات) به صورت حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی و مجازی به همت دانشکده حقوق و همکاری معاونت فرهنگی دانشجویی و بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد.

در این نشست علمی دکتر هیبت ا... نژندی منش عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه علامه طباطبایی  نیز  سخنانی ایراد کرد که متعاقبا اطلاع رسانی می شود. گزارش: فرزانه کندلویی

کلید واژه ها: نشست تخصصی تکنولوژی هسته ای دانشکده حقوق شهید فخریزاده دکتر آقامیری


( ۳ )

نظر شما :