پیام تبریک رئیس دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به مناسبت روزجهانی تئاتر ‌

۰۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۴ کد : ۱۶۳۵۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۶
همزمان با فرا رسیدن هفتم فروردین ماه برابر با ۲۷ مارس( روز جهانی تئاتر) دکتر محمدعلی خبری رئیس دانشکده هنر واحد تهران مرکزی در پیامی روز جهانی تئاتر را تبریک گفت.
پیام تبریک رئیس دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی  واحد تهران مرکزی به مناسبت روزجهانی تئاتر ‌

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، متن پیام دکتر خبری به شرح زیر است:
 "هفتم فروردین ماه مصادف با ۲۷ مارس، روزجهانی تئاتر نام گرفته است .در سال 1962 میلادی در هلسینکی فنلاند در انیستیتوی جهانی تئاتر، طرح بزرگداشت تئاتر ارایه شد و توسط تمامی اعضا مورد تایید قرار گرفت . در ایران هر ساله هفتم فروردین روزجهانی تئاتر گرامی داشته می شود . 
مهمترین اهداف تئاتر، ارتباط مدام با بن مایه های فرهنگ و تمدن ، برانگیختن نیروی خلاق ، آگاه سازی افکار عمومی ، آفرینندگی در قلمرو توسعه و رشد و تعالی انسانی ، تعمیق درک مشترک برای تحکیم صلح و دوستی در میان ملت ها ، اعتلای مبادلات دانش در حیطه خلق اثر هنرهای نمایشی است .
هنر تئاتر منعکس کننده تجلی حقایق ازلی و ابدی گوهر وجودی انسان، مبتنی بر زندگی و چگونگی جهان زیست اوست که هرگز کهنگی نمی پذیرد، چرا که انسانی ترین هنرهاست . تئاتر آیینه تمام نمای زیست ، زندگانی کردن و حقیقت انسان در هر دوره تاریخ است .تئاتر می بیند و می شنود و لحظه های درست زیستن را در مقابل آیینه هستی به نمایش می گذارد . 
 تئاتر هنری است که فاصله های انسانی را در جغرافیا و تاریخ از میان بر می دارد تا مخاطب خود را به تجربه زیسته دیگران  و کشف خود در لایه های عمیق مختلف زندگی، ببیند و بشنود. این همه هنرمندان بزرگ ، آثار بزرگ ، امکانات عظیم تئاتری و نمایشی بر این مدار می گردد که بین مخاطب و صحنه دیواری نباشد. 

هنر بارزترین نشانه فرهنگ و نمایش زبان فرهنگی هر مرز و بومی است .  هنر تئاترایران نیز ، آیینه تمام نمای انسانیت و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است . نمایش در این سرزمین ، دارای ریشه های کهن و دارای شاخ و برگ فراوان با شور آفرینی و آفرینش های هنری، دارای نهال ها ، درختان ، گلها و میوه های متنوع و فراوان است .
تئاتر ایران دارای ظرفیت ها و قابلیت های بسیاری است که در همین عمر کوتاه خویش توانمندی ها ، استعدادها ، خلاقیت های درخشانی را  به نمایش گذاشته است . تئاتر ایران هویت و هستی شناسی را در قرابت انسانی، از میرات گذشته و حال خود به نمایش می گذارد و نشان می دهد که دارای جایگاه خاص جهانی است . 
به امید آنکه در سال 1400 هر هنرمند تئاتر ایرانی یک اجرای نمایشی داشته و هر ایرانی مخاطب یک نمایش باشد . 
اینجانب به عنوان یکی از اعضای خانواده تئاتر ایران ، تقارن نوروز و روزجهانی تئاتر ، این هماهنگی خجسته را  همپای جان بخشی بهار و طبیعت به تمام هنرمندان و خانوداه تئاتر در ایران و جهان تبریک می گویم .  

محمد علی خبری 
عضو خانواده تئاتر ایران 
و رئیس دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

 

کلید واژه ها: روز جهانی تئاتر دکتر محمد علی خبری دانشکده هنر واحد تهران مرکزی


نظر شما :