با حضور دکتر طهرانچی برگزار شد:مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۷ کد : ۱۶۶۶۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۳۰
مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز با حضور: دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام مصطفی رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر سید محمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی ،حجت الاسلام محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام مرتضی جلیلی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران  واحد تهران مرکزی و جمعی از استادان در مرکز همایش های غدیر واحد تهران مرکزی برگزار شد.
با حضور دکتر طهرانچی برگزار شد:مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

دکتر طهرانچی:

وقتی به استادان توجه نکنیم تعالی و تحول بی‌معناست

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: وقتی به استادان توجه نکنیم تعالی و تحول بی‌معناست.

به گزارش  روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز که در واحد تهران مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: مبحث اندیشه تمدن ساز معرفت ما از اندیشه مقام معظم رهبری افزایش داد. کسانی که در این طرح بودند و مباحث رهبری را در این سه دهه دنبال کرده‌اند می‌بینند که اندیشه ایشان قوام کاملی دارد، می توانید در کلام ایشان مشاهده کنید که چگونه اندیشه ایشان شکل گرفته است، بنابراین می‌توان اندیشه حضرت آقا را در این طرح دنبال کرد.


وی افزود: در مرحله بعدی خوب است که پس از مطالعه «کتاب دستنامه مجموعه‌های فرهنگی تربیتی از منظومه بیانات رهبری»، سخنان معظم له را در فضاهای خاص دنبال کنید تا قوام اندیشه ایشان را مشاهده کنید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حتی ناقدان نیز مقام معظم رهبری را به عنوان روشنفکر اسلامی می‌دانند، در صفحه ۵۶ دستنامه تقابل روشنفکران و مرتجعان، ارتجاع و کفر یکی می دانند و پیغمبر را روشنفکر زمان خویش می خوانند چراکه هدف نو و راه نو را دنبال می‌کند.

دکتر طهرانچی گفت: در جای دیگری از کتاب وقتی مقام معظم رهبری تعریف ایمان می کنند، شیعه بدون تعهد را عنوان می کنند، سوالی مطرح می کنند آیا ما به تعهدهایی شیعه قائل هستیم؟

وی ادامه داد: اساسا نگاه تمدن سازی نگاه جدی است مقام معظم رهبری در تمدن نوین اسلامی و در گام دوم انقلاب اسلامی به صراحت این موضوع را طرح می‌کنند، هجرت را پیوستن به جامعه اسلامی با هدف قبول مسئولیت می‌دانند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: این کتاب شاکله رهبر شناسی ما را شکل می دهد، از نهاد تشکر می‌کنم نگاه اندیشه‌ای دارند. ما در دانشگاه آزاد اسلامی بر این باور هستیم استاد همواره خود را در سیر تحول می بیند اما باید با روش خود این فضا را فراهم کرد طرح اندیشه تمدن ساز ایده خوبی بود، در این طرح از فضای مجازی نیز استفاده حداکثری شد که خوب بود.

دکتر طهرانچی اضافه کرد: بنا به فرمایشات آقا با نگاهی که نسبت به تحول داشتند سند تحولی را آماده کردیم، یکی از شاخص های تحول، تحول در حوزه آموزش است. در این سند، سند دانشگاه اسلامی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در تحول، آقا می فرمایند محور تحول استاد دانشگاه است و نقش استاد نقش ویژه است یا در فرمایش دیگری درباره دانشگاه آزاد اسلامی محوریت را به انتخاب اساتید قوی و مومن می‌دهند. تا این دانشگاه به معتبرترین دانشگاه جهان تبدیل شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: وقتی به استاد توجه نکنیم تعالی و تحول بی‌معناست، به استادان توصیه می‌کنیم بر اساس مسیولیتهای این برنامه را بخوانند و نقد کنند. این سند یک بیانیه ماموریت دارد. در بیانیه ماموریت انسجام بخشی به شبکه فرهیختگان اهمیت ویژه دارد، باید به نقطه ای برسیم که دانشگاه سرآمد در حوزه علمی آموزشی و پژوهشی باشیم. در بیانیه ارزش‌ها بر پایبندی به اصول تاکید داریم. تعهد به یادگیری دانشجو و کرامت انسانی برعهده استادان است.
وی ادامه داد: رویکرد تحول آفرین پنج گانه استاد نقش جدی دارد، در محورهای راهبردی نقش اساتید جدی است، اگر استاد نقشش را فراموش کند، مناسب نیست، استادی کارمندی نیست، استادی یک هویت است، نخواستیم بگوییم استادی یک رانت است، استادی در قالب کارمندی شکل نمی‌گیرد.
دکتر طهرانچی گفت: ما در سند با محوریت اساتید حرفهای زیادی داریم ولی استاد باید در حرکت و رشد باشد، برای اینکه استاد با جریان دانشجویی درگیر است باید مدام در حرکت و صیروریت باشد. استادان هر روز باید مسیر تعالی و رشد را طی کنند. شکر علم‌ این است صحت رفتار و همواره افزاینده عمل کند.

حجت الاسلام رستمی:

دانشگاه‌ها در تمدن ‌سازی باید همت عالی داشته باشند

این گزارش حاکی است، حجت الاسلام مصطفی رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در سخنانی با بیان اینکه دانشگاه‌ها بای در تمدن ‌سازی، همت عالی داشته باشند،اظهار کرد: از دانشگاه آزاد اسلامی برای تازه نگهداشتن اندیشه‌های اساتید تشکر می‌کنم. توجه به موضوع تمدن در طرح اندیشه تمدن ساز مدنظر قرار گرفته که جای قدردانی دارد.

وی افزود: امکان توجه و ارتقا در این طرح وجود دارد، بازتولید اندیشه‌های مقام معظم رهبری بسیار ارزشمند است، اگر حمایت‌ها و اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی نباشد تحقق این امور آسان نیست.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره رسالت دانشگاه در امر تمدن سازی گفت: اگر دوره های مختلف تاریخی را نگاه کنید در می‌یابید که تاریخ، تاریخ جنگ‌ها و نزاع‌هاست و همواره جریان های نزاع مورد توجه قرار گرفته است. این تاریخ نزاع ‌ها تا امروز وجود داشته است ریشه درگیری نیز به غلبه برمی‌گردد، غلبه در باورها و سبک زندگی است.

حجت الاسلام رستمی گفت: شاید امروز بگویند با قواعد بین المللی نزاعها کم شده اما همان طور که مشاهده می‌شود این قواعد آنقدرها نتوانسته‌ این هدف را محقق کند. نزاع امروز کشته‌های زیاد ندارد اما نزاع قدرت‌ها را به صورت واضح مشاهده می‌شود. اگر به خاطر داشته باشید رژیم صهیونسیتی گزارش حقوق بشر علیه خود را پاره کرد و عربستان نیز از این اقدام حمایت کرد و در ادامه رئیس کمیسیون حقوق بشر شد. بنابراین تصور اینکه نزاع رخت بربسته اینگونه نیست بلکه فقط برای ساکت کردن نظام هایی است که حرف برای گفتن دارند.

وی ادامه داد: تعریف ما از تمدن مجموعه ابزارهایی از باور تا سبک زندگی است که هم نیاز خود را پاسخ دهد و هم به جوامع دیگر منتقل شود. نمی‌توانیم در محیط بسته مدعی تمدن زایی باشیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان کرد: از ابتدای انقلاب امام(ره) با نفی تمدن موجود، هدف را ایجاد تمدن مطلوب مطرح کرد، در زمانی که امام قطعنامه را امضا کرد گفت جنگ ما جنگ توحیدی است این جنگ تا همیشه ادامه دارد. ما به دنبال اهتزاز لاالاالله در قله‌های جهان هستیم. این آرمان در بیان معظم رهبری نیز مشاهده می‌شود.

وی بیان کرد: تمدن های مادی به دنبال پاسخ به نیازهای مادی هستند، اما تمدن اسلامی می‌خواهد ضمن پاسخ به نیازهای مادی برای رسیدن ب سعادت حقیقی تلاش کند، تمدن اسلامی مملو از جنبه‌های انسانی و اخلاقی است. تمدن مادی به دنبال منافع سرمایه‌داران است در صورتی که قالب تمدن اسلامی بیان دیگری دارد و به ارزشمندی اخلاق و آلوده نشدن تاکید دارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: اگر مدعی تمدن هستیم باید دنبال مدل بومی خودمان باشیم چراکه اگر تمدن غرب را بپذیریم باید به شرک برسیم. امکان ندارد که کسی هم شرک آلود باشد و هم موحد باشد البته بدون تحقق نیازهای مادی تمدن سازی ممکن نیست، باید معیارهای دقیق تولید کنیم و آن را آزمایش و بعد آن را عرضه کنیم. باید همت‌ها عالی باشد دانشگاه‌ها باید در این زمینه همت مضاعف داشته باشند. در این مسیر اگر با خدا باشید خدا یاور شماست.

حجت الاسلام شریفانی:

طرح اندیشه تمدن ساز با ذائقه اساتید سازگار بوده است

در این گزارش آمده است: حجت الاسلام محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: طرح اندیشه تمدن ساز با ذائقه اساتید سازگار بوده است.

وی اظهار کرد: ۴ هزار استاد در کشور در طرح ملی اندیشه تمدن ساز حضور فعال داشتند، اگر حمایت‌های دکتر طهرانچی مادی و معنوی نبود این طرح شکل نمی‌گرفت.

شریفانی افزود: حضور اساتید در این طرح نشان می‌دهد که ذات طرح برای اساتید جذابیت داشته است، قرآنی بودن طرح بسیار مهم است، اینکه این اندیشه فکر نظام گونه آموخته است در خور توجه است. راه‌اندازی گام دوم این برنامه با پایان گام اول آغاز می‌شود. در آینده همایشی به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

وی گفت: طرح اندیشه تمدن ساز نشان می‌دهد که اگر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ذایقه اساتید را شناسایی کند، می‌تواند طرح‌های مختلفی را پیش ببرد. اینگونه اساتید استقبال می‌کنند و می‌توانیم موفق باشیم.

دکتر آقامیری:

اندیشه تمدن ساز از دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است

بر اساس این گزارش، دکتر سید محمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی با بیان اینکه،اندیشه تمدن ساز از دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است، خاطرنشان کرد: در ادامه باید دستورالعمل یا مانیفستی در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: لازم است از انسان تمدن ساز عصر کنونی یعنی امام خمینی(ره) یاد کنم، حضرت امام علم حرکت جدید را در جهان بنا گذاشت اندیشه تمدن ساز نیست بلکه عمل تمدن ساز است، اندیشه جدیدی در جهان شکل گرفته است ایشان معتقد به این تمدن بود.

آقامیری گفت: تغییر سبک زندگی باید از دانشگاه شروع شود، دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه به این سمت حرکت می کند تا اندیشه انسانی را در جامعه ترویج دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بیان داشت: امیدواریم به زودی بتوانیم نتیجه این طرح را در دانشگاه ببینیم چراکه اندیشه تمدن ساز از دانشگاه شروع شده است، در ادامه دستورالعمل یا مانیفست در این زمینه داشته باشیم.

حجت الاسلام جلیلی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی در ادامه مراسم اظهار کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ استاد در قالب ۹۰۰ گروه مباحثاتی در ۳۰ استان کشور در طرح اندیشه تمدن ساز مشارکت داشتند.

وی افزود: حدود ۴۵۰ مربی از استادان گروه معارف در این طرح حضور داشتند، استان‌های تهران، کهکیلویه، گلستان، مازندران، سیستان، خراسان شمالی، یزد، خوزستان، کرمانشاه، زنجان بیشترین مشارکت داشتند.

حجت الاسلام جلیلی گفت: در استان تهران نیز ۱۴۰ گروه مباحثاتی با مشارکت ۶۰۰ استاد داشتیم.

 

رونمایی از دستنامه جدید مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی

در مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز دانشگاه آزاد اسلامی از دستنامه جدید مقام معظم رهبری رونمایی شد.

 مراسم اختتامیه طرح ملی اندیشه تمدن ساز دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تهران مرکزی که با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی برگزار شد از دستنامه جدید مقام معظم رهبری رونمایی شد.

این دستنامه با نگاه توحید و ایمان است. دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این دستنامه مقام معظم رهبری با نگاه تمدن اسلامی منتشر کرده است.

همچنین در این مراسم از اساتید برتر که طرح ملی اندیشه تمدن ساز حضور داشتند قدردانی بعمل آمد.

 

 

 

 

کلید واژه ها: اندیشه تمدن ساز مراسم اختتامیه دکتر طهرانچی


( ۳ )

نظر شما :