تالیف کتاب توسط عضو هیات علمی گروه شهرسازی واحد تهران مرکزی

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۲ کد : ۷۱۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۰۰

 

 

«محاط در محیط» عنوان کتابی است که توسط دکتر علیرضا بندرآباد عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشکده هنر ومعماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به چاپ رسید.

 

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، علیرضا بندرآباد مدیرگروه شهرسازی وعضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، کتاب محاط در محیط را با همکاری دکتر آزاده شاهچراغی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحدعلوم وتحقیقات به رشته تحریر درآورده است.

بر اساس این گزارش دکتر بندرآباد در گفت و گویی کوتاه در خصوص کتاب "محاط در محیط "اذعان داشت: کتاب حاضر با موضوع کاربرد روان شناسی محیطی در معماری و شهرسازی، برای نخستین بار یافته های علم روان شناسیِ محیطی – به عنوان یکی از پارادایم های پسامدرن آفریننده نظریه در معماری و شهرسازی – به صورت جامع، مبتنی بر دانش جهانی و منطبق با شرایط بومی و لایه های فرهنگی در ایران تشریح شده و پیشنهادهای چندگانه ای برای کاربردی شدن این یافته ها در طراحی محیط زندگی توسط طراحان ارائه شده است.

وی تصریح کرد: کتاب “محاط در محیط” ضمن آنکه یافته های روان شناسی محیطی در دو شاخه علوم رفتاری و علوم ادراک و شناخت معرفی شده، پیشنهاداتی برای بکارگیری این یافته ها در طراحی محیط زندگی ارائه شده است. مباحثی همچون طراحی متابولیسمی، گرافیک محیطی، طراحی اجتماع پذیری و اجتماع گریزی، طراحی انعطاف پذیری، طراحی قابلیت محور، طراحی پایه ادراکی، طراحی رفتارگرا، معماری چند حسی، طراحی همساز با ادراک، برنامه ریزی کل نگر- طراحی جزء نگر ، طراحی مبهم یا فریبنده ، طراحی یادآور، خلق ِ دشوارزیبایی و در نهایت، آفرینش مکان از جمله پیشنهادات این کتاب به طراحان و برنامه ریزان محیط، معماران و شهرسازان است.
عضو هیات علمی واحد تهران مرکزی در ادامه افزود: مباحث زیبایی شناسی و حس مکان نیز از دریچه روان شناسی فلسفی تشریح شده است واز سوی دیگر با هدف کاربردی کردن یافته های روان شناسی محیطی، در مقیاس طراحی داخلی، معماری، معماری منظر، برنامه ریزی و طراحی شهری و حتی محیط های ویژه، مباحث تفصیلی و نمونه هایی تحلیل شده در بخش های مجزایی از کتاب آمده است. ضمن آن که این کتاب با معرفی “هنرِ طراحی ِ علمی” راهکارهایی برپایه پیوند پژوهش و طراحی در این حوزه پیشنهاد کرده است.

گفتنی است، کتاب “محاط در محیط”، در ۵۷۲ صفحه به صورت رنگی منتشر شده است. محاط در محیط دومین اثر تالیفی هریک از نویسندگانش است. پیش از این دکتر علیرضا بندرآباد کتاب “شهر زیست پذیر” و دکتر آزاده شاهچراغی کتاب “پارادایم های پردیس” را نگاشته اند.انتهای پیام/

 

 

 

 


نظر شما :