عضو هیات علمی واحد تهران مرکزی به مناسبت ولادت امام موسی کاظم(ع) به گوشه ای از زندگی آن حضرت اشاره داشت

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۹ کد : ۸۱۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۶۵

 

 

همزمان با فرارسیدن ولادت امام موسی کاظم (ع) دکتر محمود سید عضو هیات علمی گروه تاریخ و باستان شناسی واحد تهران مرکزی با تبریک میلاد با سعادت  هفتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت برهمه عاشقان و رهروان  آن امام همام  به فضایل ارزشمند ایشان پرداخت.

 

  به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر محمود سید عضو هیات علمی گروه تاریخ و باستان شناسی واحد تهران مرکزی در گفتگویی به همین مناسبت به گوشه ای از زندگانی امام موسی کاظم سلام الله علیه پرداخت :

هفتمین امام شیعیان نام مبارکش حضرت موسی بن جعفر علیه السلام است که به سال 128 هجری قمری در ابواء ، منطقه ای میان مکه و مدینه که نام پدر مبارکش ابو عبدالله جعفربن محمد ( علیه السلام ) که پیشوای هدایت و ملقب به صادق و از مادری به نام حمیده بربریه بود به دنیا امد . شهادت ان حضرت در بیست و پنچم رجب سال 183هجری در بغداد ، در زندان حاکم ستمگرعباسی، هارون الرشید صورت گرفت .برخی روزشهادت را پنچم و ششم ماه رجب نیز دانسته اند .

ایشان را به دلیل حلم و بردباریش در برابر معاندان و فرونشاندن غیظ و خشم خویش در مقابل دشمنان لقب کاظم داده اند . به جهت کثرت زهد و عبادتش معروف به العبد الصالح و صابر ( صبر کننده ) و صالح ( درستکار )و امین داده اند .  لقب مهم دیگری به نام باب الحوائج دارند این لقب به معنای اگر کسی خواسته و ارزویی از خداوندداشته باشد . با توسل و واسطه قرار دادن امام موسی کاظم علیه السلام میتواند به ارزوی خود برسد .

ان حضرت بعد از رحلت پدر بزرگوارش امام صادق (ع ) در بیست سالگی به امامت رسید و 35 سال رهبری وولایت شیعیان را بر عهده داشت . پیامبر (ص ) در حدیث مشهور جابر انصاری با صراحت از امامت حضرت موسی کاظم (ع)یاد کردند . ونیز امام صادق (ع) اشکارا او را امام پس از خود می خواند. ( بحار الانوار ، ج 48، ص 14 ) خلفای معاصر ایشان جملگی از بنی عباس بودند . منصور دوانیقی ، مهدی عباسی، هادی عباسی وهارون الرشید ، امام (ع) در عهد هارون الرشید امام موسی کاظم (ع) سالها در زندان به سر برد .( الانوار البهیه ، ص 170-169 )

و شاگردانی را پرورانید تا به واسطه آنان آموزه های راستین دینی و شیعی را درمیان مردم بگستراند . فعالیت دیگر امام (ع) هدایت و نظارت بر پایگاههای مردمی و هواخواهان بود . بطوریکه می کوشید علاوه بر حفظ رابطه خویش با شیعیان و هدایت آنان ، موضع منفی خود را در برابر حکومت به انان منتقل کند . و در همین مسیر ، همواره نارضایتی خویش از ارباب حکومت را اشکار می ساخت و همکاری با انان را حرام می شمرد

هارون عباسی وجود امام موسی کاظم (ع) را در زندان تاب نیاورد و فرمان داد ایشان را در سال 183 هجری قمری در زندان بغداد به شهادت برسانند . و آن حضرت را در " باب التین " در موضعی به نام مقابر قریش (کاظمین عراق ) پیکر مطهراو را به خاک بسپارند .( کشف الغمه ، ج 2، ص 234 )

 

 

 

 

 

 


نظر شما :